RAADIO 2 “R2 PULSS” I Dr Siim Simmo rinnavähist: mida varem avastada, seda suurem on ellujäämise protsent!
Raadio 2 saates “R2 Pulss” tegi saatejuht Robin Juhkental intervjuu ühe nõutuima ilukirurgi dr Siim Simmoga, kellel on väga tähtis roll ka rinnavähikirurgia valdkonnas.
Rinnavähi ravivõimalused on head
Eestis saab igal aastal umbes 700 inimest rinnavähi. Elu jooksul saab rinnavähi 13% naistest ehk iga kaheksas. See on suur protsent, aga kui vaadata ravivõimalusi, siis 50 aastat tagasi 70% inimestest suri, kes diagnoosi sai. Nüüd neid inimesi, kes on 5 aasta pärast elus, on 90%. Seda Soome statistika järgi, mis on üks juhtivaid riike maailmas rinnavähiravis. 10 aasta pärast on elus 85% inimest. Võrreldes pankreasevähiga, kus 10 aasta pärast on elus 1% patsientidest.
Mida varem avastada, seda suurem on ellujäämise protsent. Varajases staadiumis avastatud vähk on ravitav. Mida varem jälile saad, seda vähem on see su organismis olnud ja seal pahandust teinud.
Mida varem avastada, seda suurem on ellujäämise protsent. Varajases staadiumis avastatud vähk on ravitav.
Siiski tõdeb dr Simmo, et eesti naised ei kipu tulema kontrolli. See läheb küll paremaks, naised on aina teadlikumad, aga ikkagi on sõna „vähk“ halva auraga ja omavahel sellest väga ei räägita. Kuna ei räägita, seda probleemi justkui pole.
Jälgi ennast!
Põhiline sümptom on tükk rinnas. See võib olla ka kaenlaaugus. Rinnamutuused, sissetõmbed. Kui rind on teistsugune kui enne, tasub seda kontrollida. On harv, kui tegu on vähiga – 90% juhtudest on tegu healoomulise kasvamisega või üldse mitte millegagi.
Kui rind on teistsugune kui enne, tasub seda kontrollida.
Dr Simmo tõdeb, et on harjumusi, mis rinnavähi teket soodustab. Üks riskiteguritest on elustiil. Põhiliselt mõjutab seda ülekaal ja alkoholi tarbimine. 16% võimalusest, kas saad rinnavähi või mitte, on mõjutatud sinu enda käitumisest.
- KUULA SAADET JÄRELE SIIT!