Avaleht Tervis Aasta NIPT-i: aktiivseimad kasutajad on Saaremaa naised
Aasta NIPT-i: aktiivseimad kasutajad on Saaremaa naised

Aasta NIPT-i: aktiivseimad kasutajad on Saaremaa naised

Täna täitub aasta, mil loote kromosoomhaiguste riski hindavat NIPT-testi hakati Eestis tegema ja see on kättesaadav kõigis maakondades.

Selle aja jooksul on riikliku tasuta sõeluuringu kõrval teinud täiendava tasulise testi kuni 1400 lapseootel peret, kes moodustavad kümnendiku sünnitajatest. Esimene aasta näitab, et kõige aktiivsemad NIPT-i kasutajad on Saaremaa naised: 30 protsenti sealsetest sünnitajatest on teinud lisauuringu. Aastaga on NIPT-i toel leitud enam kui kümme kromosoomhaigusega loodet. Kuna lapseootel naine saab vereproovil põhineva testi teha juba 10+ rasedusnädalal, on varakult saadud usaldusväärne informatsioon suureks abiks edasiste uuringute ja pereplaneerimisega seotud otsuse tegemisel.

Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse täppismeditsiinilabori juhataja Kaarel Krjutškovi sõnul on teadlikkus kromosoomhaigustest aasta jooksul oluliselt tõusnud. „Sellele on kaasa aidanud ennekõike isiklikud lood, mis seoses kromosoomhaiguse ravikulude katmisega on läbi meedia avalikkuseni jõudnud. Lisaks ka Tartu erakliiniku juhuslik, kuid väga tõsise loote harvikhaiguse leid ema vereproovist. See on tänase täppismeditsiini võimekus,“ rääkis ta, lisades, et lihtsalt teadlikkuse kõrval on äärmiselt oluliseks teguriks testi kättesaadavus kodukohas ja vastuvõetav hind.

Kirjutškov kirjeldas, et aasta tagasi puudus näiteks Hiiumaal lapseootel naistel igasugune võimalus kodukohas loote kromosoomhaiguste riski hinnata ja iga uuringu jaoks pidi sõitma Tallinna: „Saaremaa naistearstid said testi innovaatilisest lisavõimalusest kohe aru ja praegu saavad lapseootel naised teha tipptasemel uuringut kodukohast lahkumata. Kromosoomhaiguse lõplikuks kinnitamiseks peavad naised edasisteks uuringuks ikkagi Tallinnasse sõitma. Perede huvi tulevase lapse tervise kohta ja naistearstide toetav suhtumine peegeldavad, miks test saartel niivõrd positiivselt vastu on võetud.“

Kuna terve lapse sünd on pere jaoks suurim väärtus, on viimasel aastal näha selget trendi, kus pärast esmast riiklikku sõeluuringut tehakse lisaks tasuline loote kromosoomhaiguste NIPT-test. „Täiendav test on lapseootel peredele oluline kindlustunne, et lootel ei esine enamlevinud kromosoomhaigusi,“ ütles Krjutškov, kelle sõnul näitab riikliku sõeluuringu põhine statistika, et Eestis jääb märkamata keskmiselt kuni viis Downi sündroomiga loodet 14 000 sünni kohta.

Eesti teadlased arendavad kodumaist NIPT-testi edasi, et lisada sinna veel olulisi tervisenäitajaid. Samuti on eesmärk tulevikus vähendada testi maksumust ja seeläbi teha see peredele veelgi kättesaadavamaks. „Ema vereproovil põhinev täpne NIPT-test on tulnud selleks, et jääda ja täiendada sünnieelset sõeluuringut. Näiteks Eesti Naistearstide Seltsi soov Eesti Haigekassale on, et tulevikus kataks riik testi kulud kõigile patsientidele, kes seda vajavad. Nii kaasajastaks Eesti oma sõeluuringut maailmatasemele,” lausus Krjutškov.