Avaleht Tervis Algas emakakaelavähi ennetamisele pühendatud nädal
Algas emakakaelavähi ennetamisele pühendatud nädal

Algas emakakaelavähi ennetamisele pühendatud nädal

892218_80558106Tänasest algas ülemaailmne emakakaelavähi ennetamise nädal, mille eesmärk on juhtida tähelepanu emakakaelavähi ennetamisele ning varase avastamise tähtsusele.

Ülemaailmne emakakaelavähi ennetamise nädal toimub tänavu juba üheksandat korda ja traditsooniliselt tähistatakse seda jaanuari eelviimasel nädalal. Eesmärk on tõsta teadlikkust emakakaelavähist ja selle ennetamise viisidest, aidata kaasa ja toetada organiseeritud rahvastikupõhiste ennetusprogrammide kasutuselevõttu ja rakendamist üle kogu Euroopa.

„Igal aastal sureb Eestis emakakaelavähki ligi 70 naist ja igal aastal avastatakse umbes 160 uut haigusjuhtu. Seda on neli korda rohkem kui mujal Euroopas ning peamiseks põhjuseks on, et Eesti naised ei käi piisavalt kontrollis,” kommenteeris Qvalitas Arstikeskuse günekoloog Anu Vatter. Kõige rohkem nakatutakse papilloomiviirusega (HPV) vanuses 20-29 eluaastat ning emakakaelavähk diagnoositakse kõige sagedamini vanuses 30-55 eluaastat.

Emakakaelavähki haigestumist saab küll vaktsineerimisega ennetada, aga kõige tõhusam on see nooremas eas, mil haigusele veel tähelepanu ei pöörata. Kui naine nakatub inimese papilloomiviiruse (HPV) teatud tüüpidega ja organism viirusest võitu ei saa, võivad emakakaela epiteelrakkude kasvus tekkida muutused. Kui muutusi ei avastata ega ravita õigeaegselt, võivad need edasi areneda vähieelseks seisundiks ja seejärel muutuda kasvajaks. See protsess võib võtta mitmeid aastaid, kuid mõnel juhul võib toimuda ka ühe aastaga. Seetõttu on väga oluline ennast regulaarselt kontrollida.

Emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetakse inimese papilloomiviirust, mis levib sugulisel teel. Emakakaelavähi ennetamiseks ja varaseks avastamiseks on tähtis regulaarne kontroll naistearsti juures, vaktsineerimine, emakakaelavähi sõeluuringul osalemine ning sugulisel teel levivatest haigustest hoidumine.

Kommentaarid