Avaleht Tervis Eesti ettevõte alustas personaalse vähiravimi tootmist
Eesti ettevõte alustas personaalse vähiravimi tootmist

Eesti ettevõte alustas personaalse vähiravimi tootmist

Foto: www.cellintechnologies.com
Foto: www.cellintechnologies.com

Biotehnoloogiaettevõte Cellin Technologies OÜ alustas esimesena Eestis personaalse vähiravimi MelCancerVaC tootmist, firmal on leping ravimi tootmiseks aastani 2017.

Esmalt on kavas toota ravimit 170 kliinilises uuringus osaleva patsiendi ja kuni 500 koostööprogrammis osaleva patsiendi jaoks. Igale patsiendile valmistatakse kuni kolm ravimipartiid, igas partiis viis ravimidoosi, mida manustatakse vastavalt raviplaanile kahe nädala kuni kahe kuu tagant kuni 18 kuu jooksul.

Viimases katsefaasis personaalne rakuravim põhineb patsiendi organismi kaitsereaktsiooni võimendamisel, kasutades patsiendi verest saadud rakke ja melanoomrakke. Kui uuring osutub edukaks, on MelCancerVac esimene kolorektaal- ehk jämesoolevähi rakuravim maailmas.

„Koostöö Taani teadusettevõttega on praeguseks kestnud ligi aasta. Osutusime valituks kolme rahvusvahelise firma seast, kuna meie labor, kasutatav tehnoloogia ning töötajate kvalifikatsioon hinnati nii sobivaks kui ka stabiilselt kõrgel tasemel olevaks. DanDrit Biotechi usaldus meie ettevõtte suhtes on erakordselt suur ‒ koostöö on aina kasvanud ning eelmise aasta augustis tehti otsus usaldada kogu ravimi tootmine meie ettevõttele,“ ütles Cellin Technologies OÜ juhatuse esimees Mart Raik.

MelCancerVac on Taani teadusettevõtte DanDrit Biotech välja töötatud uudne vähiravim, mille tõhusust hakkab ravimitootja uurima sel kevadel algavas kaugelearenenud jämesoolevähi teise ja kolmanda faasi kliinilises uuringus, mis viiakse läbi Põhja-Itaalias.

„Eesti biotehnoloogia sektoris toimub praegu väga palju põnevat ja siin tehakse tipptasemel teadust. Majanduse elavdamiseks peamegi ettevõtluse ning teaduse omavahel kokku viima. Arengufond on investeerinud sellesse ettevõttesse, sest nägime selles suurt ärilist potentsiaali. Nõnda saame luua Eestisse kõrgepalgalisi ja väga suurt lisandväärtust loovaid töökohti ning anname suure panuse selleks, et Eestis oleks enam kõrgtehnoloogilist ettevõtlust,” ütles Arengufondi juhatuse esimees Pirko Konsa.

Cellin Technologies OÜ on 2008. aastal loodud, Arengufondi osalusega Eesti teadusettevõte, mis kasutab rakkudel põhinevate ravimite tootmiseks uusima tehnoloogiaga puhasruumi laborikompleksi Tallinnas. Ettevõte osaleb Euroopa Liidu rahastatavas teadus-arendusprojektis, mis keskendub rasvast pärinevate regeneratiivrakkude kasutamise võimaluste uurimisele uute veresoonte loomiseks.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga