Avaleht Tervis Eesti ettevõte Thorgate aitab luua ainulaadset migreeni ennetavat tehnoloogiat
Eesti ettevõte Thorgate aitab luua ainulaadset migreeni ennetavat tehnoloogiat

Eesti ettevõte Thorgate aitab luua ainulaadset migreeni ennetavat tehnoloogiat

Nordic Brain Techi (NBT) arenduspartner Thorgate aitab luua peavalude vähendamiseks mõeldud tehnoloogiat: praegu töötavad Thorgate’i arendajad revolutsioonilise Cerebri lahenduse kallal, mis kasutab peavalude ravis biotagasisidel põhinevat tehnoloogiat.

„Kui migreeni põhiline ravi on praegu seotud peamiselt valu allasurumisega, siis Cerebri püüab peavalude teket ära hoida või vähemalt selle tugevust leevendada,“ selgitas Thorgate’i partner ja võtmekliendihaldur Karl Õkva.

Meeskond näeb projektil ülisuurt potentsiaali maailma päriselt paremaks muutmisel. “See lahendus, mida NBT ehitab, annab võimaluse muuta kümnete, kui mitte sadade tuhandete inimeste elusid paremaks, vähendades migreenihoogusid või neid lausa täielikult ära kaotades,“ rääkis Õkva.

Ainulaadsesse lahendusse kuuluvad tarkvaraprogramm ja juhtmevabad sensorid, mis mõõdavad kehatemperatuuri, südamerütmi ja lihaspinget kaelas. Kogutavat infot kuvatakse kasutajale telefonirakenduses. Selle alusel soovitatakse kasutajale erinevaid vaimseid harjutusi, mis kombineerituna arsti ettekirjutustega aitavad peavalusid ennetada.

Lahenduse kallal töötab rahvusvaheline meeskond, kaasates teadlasi, arste ja tippspetsialiste Norrast, Eestist ja Rootsist. „Idee autor NBT teeb tihedat koostööd arstidega ning Norra Teaduste ja Tehnoloogia Ülikooli (NTNU)  teadlastega. Peagi algavad kliinilised katsed Cerebri testimiseks Norras. Rakenduse juurde kuuluv meditsiiniline seade on välja töötatud koostööpartneriga Rootsist. Eesti pool teeb koostööd, arendamaks välja toote tehnoloogilist külge ja digitaalse toote disaini. Toote turule jõudmine võtab veel pisut aega,“ rääkis Õkva.

Esimene NBT-ga koostöös valminud mobiilirakendusel põhinev peavalupäevik Brain Twin on juba avalikkusele kättesaadav. See võimaldab kasutajal näiteks ära märkida peavalu täpse piirkonna ja kasutatavad ravimid, mis aitab paremini diagnoosida migreenihoogude kujunemise põhjuseid.

Thorgate omab kontoreid lisaks Tallinnale ka Londonis ja Oslos. Firma tehtud tööde hulgas on veebipood Ecoop.ee ning puiduvarude haldamise tööriistad Aristonile ja Eesti Puidumüügikeskusele, aga ka auhinnatud äpi Like a Local Guide ja Postimees.ee keskkonna disain.