Avaleht Tervis Eesti spetsialistid lõid maailma esimese digitaalse peavalukliiniku
Eesti spetsialistid lõid maailma esimese digitaalse peavalukliiniku

Eesti spetsialistid lõid maailma esimese digitaalse peavalukliiniku

Ettevõte Migrevention lõi koostöös Eesti peavaluspetsialistidega digilahenduse, mis aitab peavalude käes vaevlejatel jälgida peavaluhoogude sagedust ja hinnata ravi tõhusust.

Migreventioni peavalukliinik koosneb kahest osast: patsiendirakendusest ja spetsialisti töölauast. Praegu on kasutamiseks valmis esimene osa patsiendirakendusest – peavalupäevik, kuhu patsient märgib üles migreeni- ja peavaluhood. Peavalupäevade jälgimine aitab spetsialistidel määrata õiget diagnoosi, mõõta ravimite tõhusust ning koguda andmeid migreeni ja peavalude tekkepõhjuste kohta. See aitab muuta patsiendi elukvaliteeti paremaks ja ravi tõhusamaks. Migreventioni digitaalse peavalukliiniku juurde kuuluv peavalupäevik loodi Eesti patsientide ja peavalu spetsialistide koostöös, kus arvestati mõlema poole vajadusi.

„Peavalupäevik on korrektse peavaluravi kõige olulisem osa. Ilma õige diagnoosi ja ravi jälgimiseta ei saa ravi olla kuigi efektiivne. Tänaseks on teaduskirjandusest teada, et paberpäevikute täitmine on sageli ebatäpne, sest seda tehakse tagantjärele, kuna migreenihoo ajal ei ole paberpäevik kaasas või mugavas kohas,“ selgitab Migreventioni tegevjuht Katrina Laks, kes on ka ise 15 aastat migreeni käes kannatanud ja on Eesti Migreeni ja Peavalu Patsientide Ühingu üks asutajaliikmeid.

Järgmise sammuna tuuakse kasutajateni ka peavaluõe nõustamine. Kogu digitaalse peavalukliinikuga, mis sisaldab lisaks õe nõustamisele ka neuroloogi, kliinilise psühholoogi ja füsioterapeudi tuge, loodetakse patsiente toetada alates 2023. aasta algusest.

„Migreen on sageduselt kolmas kõige levinum haigus maailmas, kuid tänase päevani väga aladiagnoositud ja alaravitud. Meie kaugem eesmärk on tuua turule selline migreeni kaugravi lahendus, kus kasutaja saab ravi ilma kodust lahkumata. Hetkel oleme lahenduse prototüüpinud ja mullu novembrist selle aasta jaanuarini viisime Tartu Ülikooli Kliinikumis edukalt läbi esmase kliinilise pilootuuringu 10 patsiendil. Uuringutega jätkame kevadel,“ ütles Laks ja lisas, et ainuüksi Eestis on umbkaudu 200 000 migreenipatsienti.

„Vajadus patsiendi- ja spetsialistisõbraliku migreeni ravilahenduse järele sai tõestatud 2018. aasta lõpul toimunud häkatonil “Migraine Innovation Challenge and Hack”. Ükski osalenud tiimidest lahendusega reaalajas välja ei tulnud, seega asusime seda ise tegema,“ rääkis Laks digilahenduse sünnist.

Migrevention on 10. aprillil toimuva 10. Eesti Peavalupäeva üks toetajatest.