Avaleht Tervis Eestis on ligi 36 000 veredoonorit
Eestis on ligi 36 000 veredoonorit

Eestis on ligi 36 000 veredoonorit

Eelmise aasta jooksul loovutas Eestis verd kokku 35 869 inimest. Võrreldes 2011. aastaga on see 331 inimese võrra vähem, kuid samas on suurenenud saadud veredooside arv, näitavad Tervise Arengu Instituudi kogutud andmed.

Elus esmakordselt verd loovutanud doonorite osakaal oli mullu viiendik (21%) kõigist vereloovutajatest. Instituudi analüütik Ingrid Valdmaa sõnul on esmasdoonorite arv viimastel aastatel vähenenud – viimasel kolmel aastal keskmiselt 7% aastas. „Samas on vereloovutamise aktiivsus korduvdoonorite seas kasvanud, mida näitab aasta-aastalt vereloovutustelt kogutud veredooside arvu suurenemine,“ lisas ta.

Vereloovutuste käigus kogunes eelmisel aastal kokku 60 052 doosi, seega loovutab üks doonor aastas keskmiselt 1,7 korda verd. „Ka sel kevadel verekeskuste ja Sotsiaalministeeriumi poolt läbi viidud teavituskampaania oli suunatud pigem korduvdoonoritele, et julgustada inimesi regulaarselt verd loovutama: naised kuni kolm ja mehed kuni neli korda aastas,“ märkis Valdmaa.

Verekeskused korraldavad sageli ka doonoripäevi töökohtadel, kultuurikeskustes ning muudes asutustes, suviti ka spetsiaalsetes doonoritelkides, et võimalikele uutele ja korduvdoonoritele lähemale tulla. Eelmisel aastal korraldati kõigi nelja verekeskuse poolt doonoripäevi kokku 206 erinevas paigas 639 korral. Kõigist verevarudest 37% koguti 2012. aastal just väljasõitudelt doonoripäevadele.

Kontrollitud, testitud ja viirustevaba ning õigesti säilitatud veri töödeldakse verekeskustes verekomponentideks, mida haiglad üle Eesti saavad kasutada vereülekandeks. Eelmisel aastal teostati vereülekannet (transfusioonravi) 19 058 patsiendile, mis on aasta varasemaga kasvanud ligi 5 protsendi võrra.

Kommentaarid