Avaleht Tervis Eestlased arendavad ungarlastega tehisintellekti vähi ja südamehaiguste ennetamiseks
Eestlased arendavad ungarlastega tehisintellekti vähi ja südamehaiguste ennetamiseks

Eestlased arendavad ungarlastega tehisintellekti vähi ja südamehaiguste ennetamiseks

Eesti küberturvalisuse ettevõtte Guardtime´i eestvedamisel allkirjastatati koostöökokkulepe usaldusväärse tehisintellekti arendamiseks tervishoiu valdkonnas, mis muuhulgas aitab ennetada rinnavähki ja südamehaiguseid.

Koostöökokkuleppe allkirjastavad Sotsiaalministeerium, Ungari Innovatsiooni ja Tehnoloogiaministeerium, Tallinna Tehnikaülikool, Semmelweisi Ülikool, Ungari ettevõte E-Group ja Guardtime.

Kahe riigi koostöös luuakse Eestis eri asutuste vahel maailmas unikaalne arenduskeskkond, mis võimaldab testida tehisintellekti algoritmide usaldusväärsust enne nende kasutuselevõttu meditsiinis. Turvalisus ja läbipaistvus seisneb eeskätt selles, et kõik sissetulevad andmed on usaldusväärsed ja kallutamata, väljundid on patsientide privaatsuse tagamiseks kontrollitud ning andmete töötlemine toimub otsast lõpuni ainult kokkulepitud eesmärkidel. Andmete kasutamisel lähtutakse olemasolevast seadusandlusest ja kehtivatest andmekaitse nõuetest.

Esimesed testitavad rakendused on Semmelweisi ülikoolis väljatöötatud algoritmid, millest üks võiks näiteks toetada radiolooge rinnavähi ja teine patolooge jämesoolevähi sõeluuringutes varajaste muutuste tuvastamisel. Lisaks arendatakse ühiselt algoritmi südamehaiguste ennetamiseks, mis võtaks arvesse sotsiaalsete tegurite mõju ning toetataks Eestis juba käimasolevaid algatusi südamehaiguste riskide paremaks tuvastamiseks.

Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles, et ajal, mil tehisintellekti roll nii meditsiinis kui kogu ühiskonnas kasvab, on vaja AI mõju paremini mõista. “Tehisintellekt loob võimaluse avastada raskeid haiguseid varasemas staadiumis ja toetada arste keerukate raviotsuste tegemisel, ent tehisintellektipõhiste lahenduste üheks võtmeprobleemiks on nende väljatöötamise läbipaistvus. Läbipaistvad arenduskeskkonnad võimaldavad Eestil olla teenäitajaks, kuidas usaldusväärselt treenida tehisintellekti lahendusi.“ rääkis Kiik. “Mul on heameel, et Eesti saab siin digiriigina olla taas esirinnas, sest tehisintellekti usaldusväärsus on ülioluline nii arstide kui kogu ühiskonna jaoks.”

Ungari innovatsiooni- ja tehnoloogiaministri László Palkovicsi sõnul on Ungaril hea kogemus andmetel ja nende analüüsil põhinevate otsuste langetamiseks tervishoius. “Viimastel aastatel on riigis tervikuna märkimisväärselt panustatud tehisintellekti abil nende võimaluste veelgi paremale kasutamisele,” rääkis minister. “Mul on tugev usk, et riikide, teadusasutuste ja ettevõtete vahelises koostöös suudavad Eesti ja Ungari luua kasulikku nii meie endi elanikele kui demonstreerida tehnoloogia usaldusväärse kasutamise võimalikkust ka kõigile teistele maailmas.”

Guardtime Eesti juhi Ain Aaviksoo sõnul avaldas Euroopa Komisjon hiljuti ootused tehisintellekti kasutamise nõuetele kriitilistes valdkondades, mistõttu on teema eriti päevakohane. “Guardtime´i küberturvalisuse lahendus võimaldab luua turvalise ja läbipaistva testimiskeskkonna, kus võivad kõik tulla enda AI-rakendusi testima,” ütles Aaviksoo lisades, et Eesti-Ungari usaldusväärse tehisintellekti arendamise vastu on tundnud aktiivset huvi juba nii Maailma Terviseorganisatsioon kui Euroopa Komisjon ning mitmed teised riigid ja suured globaalsed ettevõtted.

Tallinna Tehnikaülikooli infotehnoloogia teaduskonna dekaan professor Gert Jervan ütles, et ülikool panustab nii uute tehnoloogiate arendamisse kui ka uurib seda, kuidas inimesed ja masinad kõrvuti elama sobivad. “Meid teadlastena huvitab, kuidas tehisintellekti arendada järjest targemaks nii, et inimesed julgeksid selle omaks võtta ja saaksid sellest kasu nii tervishoiu kui ka muudes valdkondades. Tehisintellekti kasutamine meditsiinis pole midagi uut, ent lahendamata on usaldusväärsuse küsimus, mis tagaks uute teadmiste rakendatavuse.”

Semmelweisi Ülikooli rektor Béla Merkely sõnul on 250. aastapäeva tähistavast ülikoolist on saanud rahvusvaheliselt tuntud meditsiinihariduse, teadusuuringute ja innovatsiooni keskus. “Ülikoolil on Ungaris juhtroll on digitervise ja tehisintellekti arendamises. Usun, et Eesti-Ungari koostöö paneb alguse edasistele üle-Euroopalistele algatustele,” ütles rektor Merkely.

Lisaks Tallinna Tehnikaülikoolile ja Guardtime’ile on kõnealuse algatuse raames alustatud koostööprojektide arutelu Tartu Ülikooli kliinikumi, Tervise Arengu Instituudi, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Ida-Tallinna Keskhaiglaga, et rakendada tehisintellekti erinevate terviseküsimuste lahendamisel. “Eesmärk on Eestis pakkuda usaldusväärse tehisintellekti arendamise ja rakendamise võimalusi kõigile, kes seda soovivad,” lisas Aaviksoo.

Maailma suurim blockchain-tehnoloogial põhinevate küberturvalisuse lahenduste looja Guardtime on asutatud Eestis ja selle KSI blockchain tehnoloogia aitab koheselt tuvastada erinevates digitaalsetes andmetes ning tarkades seadmetes tehtud muudatusi, võimaldades seeläbi kõigis e-ühiskonna valdkondades usaldusväärsete ning läbipaistvate lahenduste pakkumist.

Guardtime’i tehnoloogiat on integreeritud paljudesse Eestis kasutatavatesse e-teenustesse, nagu näiteks Riigi Teataja, Kinnistusraamat, Äriregister jm. Samuti teeb ettevõte koostööd erinevate riikide valitsustega ning nimekate rahvusvaheliste institutsioonidega nagu maailma suurim kaitsetööstusettevõte Lockheed Martin, tehnoloogiaettevõte Ericsson, mitmed globaalsed ravimifirmad jt.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga