Avaleht Tervis ESIMENE OMATAOLINE EESTIS I Ida-Tallinna Keskhaigla avab Eesti esimese haiglasisese koepanga
ESIMENE OMATAOLINE EESTIS I Ida-Tallinna Keskhaigla avab Eesti esimese haiglasisese koepanga

ESIMENE OMATAOLINE EESTIS I Ida-Tallinna Keskhaigla avab Eesti esimese haiglasisese koepanga

Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) avab haiglasisese koepanga, mis tegeleb kudede hankimise, töötlemise ja säilitamisega nende edasise siirdamise eesmärgil ja on esimene omataoline Eestis.

„Koepangast saavad abi paljud patsiendid luumurdude ja seljaoperatsioonide korral, kui neil on vaja kasutada doonorluud. Samuti silmakliiniku patsiendid, amnionimembraani kasutamisel kahjustatud silma pindmiste kudede parandamiseks, silma pindmiste põletike vähendamiseks ning paranemise soodustamiseks,“ ütles ITK koepanga juhataja Marge Martjak.

Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Lisaks on koepangas plaanis hakata koostöös silmaarstidega valmistama spetsiaalseid seerumsilmatilkasid, mida kasutatakse kuiva silma ja teiste silmapinna haiguste ravis, kui muu ravi ei ole andnud tulemusi.Koepangas olevad tingimused annavad võimaluse lisada ITK teenuste juurde teisi kudede käitlemise valdkondi. „Loodame arstide koostööle ning ootame ettepanekuid, kuidas saame aidata patsiente ka teistes valdkondades, näiteks amnionimembraani saab kasutada ka diabeetiliste haavade ravis,“ lisas Martjak.

Euroopa ühtse kvaliteedisüsteemi järgi loodud kompetentsikeskus

„ITK koepank on loodud just selleks, et koondada hetkel toimivad tegevused nagu silma sarvkesta, amnionimembraani ja luukoe käitlemine Euroopa hea tava nõuetele vastavatesse ruumidesse ja võtta kasutusele paljudes Euroopa riikides toimiv koepanga mudel, kus toimub erinevate kudede käitlemine ühtse kvaliteedisüsteemi järgi,“ jätkas Marge Martjak.

Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Uutes ruumides on Martjaki kinnitusel automatiseeritud kõikide kriitiliste parameetrite jälgimine nagu temperatuur, õhuniiskus, rõhud ja osakesed bioohutuskappides. „Samuti on kõik meie säilitusseadmed sama süsteemi jälgimise all. Antud süsteem teavitab meid viivitamatult, kui mõni kriitiline parameeter on piiridest väljas. Seega saame probleemidele kohe reageerida ja tegeleda.“

  • Koepank loodi eraldiseisva struktuuriüksusena ja ITK haiglasisese kompetentsikeskusena selle aasta aprillis. Selle suurimad koostööpartnerid on ITK silmakliinik, ortopeediakeskus, lülisambakirurgiakeskus ja naistekliinik. Väljastpoolt ITK-d teeb koepank kõige rohkem koostööd SA Tartu Ülikooli Kliinikumiga.