Avaleht Tervis FOTOD: Epp Kärsin jagas kasulikke soovitusi rindade kontrollimiseks
FOTOD: Epp Kärsin jagas kasulikke soovitusi rindade kontrollimiseks

FOTOD: Epp Kärsin jagas kasulikke soovitusi rindade kontrollimiseks

Kuna mai on rahvusvaheline rinnavähi ennetamise ja varajase diagnoosimise kuu, juhib Eesti Vähiliit koostöös Stockmanniga kogu kuu vältel tähelepanu rinnavähiga seotud teemadele ja kutsub Eesti naisi üles oma tervisest hoolima.

Ennetuskampaania sai avalöögi üritusega, kus rõhutati, et varajases staadiumis rinnavähk on ravitav. Vähiliidu esindaja Margot Kull rääkis, kuidas tunda ära võimalikud rinnavähile viitavad ohukohad. Spetsialist julgustas naisi väiksemagi kahtluse korral pöörduma rinnakabinetti, perearsti või günekoloogi poole ja osalema sõeluuringus.

Roosa lindi üritusel oli kohal Epp Kärsin, kes jagas kasulikke soovitusi, kuidas kontrollida rindu kodus ja seeläbi vähki ennetada.

Epp tõi välja järgmist:

Kui vaatled rindu, siis nende kude peaks olema ühtlaselt sile. Kui aga on krobeline või meenutab apelsinikoort, võib see olla ohumärgiks.

Rindu puudutades võta kolm sõrme ja üsnagi tugevalt vajutades alusta nende väljastpoolt sissepoole katsumist. Kalluta keha natuke ettepoole, palpeeri rinnad läbi, pigista rinda sõrmede või kahe peopesa vahel ja tee seda üsna tugevalt. Kui kompida liiga õrnalt, siis ei pruugi ära tunda, kui kude on muutunud.

Vaatle rindu kord kuus, umbes nädal pärast menstruatsiooni, sest siis on rinnad pehmed ja neid on parem katsuda. Eakamad naised võiks valida kuus ühe kindla päeva, mil nad rindu jälgivad.

Tee enesevaatlust näiteks duši all, kui rinnad on seebised ja pehmed või siis kasuta hoopis kookosõli.

Kohe, kui märkad mingit muutust rinnas, pöördu kindlasti kas rinnakabinetti, perearsti või günekoloogi poole, et saada abi. Kindlasti ära jää ootama, et äkki läheb iseenesest paremaks. Ei pruugi minna. Kui avastad rinnavähi väga hilises staadiumis, siis ravivõimalused on üsna ahtakesed. Kui avastada rinnavähk varakult, on tervenemisprotsent väga kõrge.

Rindu peaks regulaarselt jälgima kõik vähemalt 20-aastased naised.

Kui oled oma kehaga sõber, siis on lihtne avastada muutusi. Näiteks kui eelnevatel kuudel pole tükki rinnas tundnud, kuid ühel hetkel seda tajud, siis tuleks kindlasti pöörduda arsti poole.

Kui naine veel pole kehaga sõber, siis võiks osaleda Amare Luna koolitusel „Naine, tunne oma keha“. Seal käivad emad tütardega, vanaemad lastelastega. Räägitakse teooriast, kuid kasutatakse ka mulaaže. Iga naine saab nende abil õppida, kuidas teha rinnamassaaži ja tunda oma keha ka naudingute osas.

Selleks, et info rinnavähi varajasest avastamisest ja ravivõimalustest võimalikult paljude inimesteni jõuaks, on Stockmannis maikuu vältel üleval efektne roosa fotosein. Tee selle taustal pilt, postita sotsiaalmeediasse ja aita tõsta teadlikkust! Varakult avastatud rinnavähk on ravitav. Lisa pildile #roosaruulib ja #vähiliit ja märgi Instagramis ära @stockmann_eesti. Mai lõpus loositakse kõigi fotoseina taustal pilte jaganute vahel välja auhinnad.

 

Fotod: Martin Dremljuga