Avaleht Toitumine Gurmaanidele FOTOD! Täna avati Võrus pidulikult Vana-Võromaa maitseteaasta
FOTOD! Täna avati Võrus pidulikult Vana-Võromaa maitseteaasta

FOTOD! Täna avati Võrus pidulikult Vana-Võromaa maitseteaasta

Täna avati Võrus pidulikult Vana-Võromaa maitseteaasta, kus maaeluminister Mart Järvik andis üle maitseteaasta rändkahvli Vana-Võromaa maitseteaasta esindajatele.

„Võime rõõmuga öelda, et tänu toidupiirkonnaprojektile on kõikides senistes piirkondades sündinud uued algatused, tooted ja traditsioonid. See toob kasu nii kohalikele ettevõtetele kui ka piirkonnale laiemalt. Loodame, et ka Vana-Võromaa jätkab samasugusel kursil. Maaeluministeeriumile on suur rõõm, kui oleme saanud anda oma panuse, et toetada piirkonna arengut ja koostööd,“ sõnas maaeluminister tervituskõnes.

Minister Järvik jätkas: „Suur tänu Pärnumaale, kelle maitseteaasta pakkus eestlastele nii palju erilisi maitseelamusi, näidates muu hulgas, et ka umbrohuks peetavaid taimi saab edukalt toiduvalmistamisel kasutada.“

Esta Frosch, Vana-Võromaa toiduvõrgustiku koordinaator, kutsus kõiki Vana-Võromaale: „Oma ja kordumatu mekk on võrokeste saunasuitsulihal. Liha suitsutamine saunas on Vana-Võromaal elujõus komme, mis on suitsusaunakombestiku osana Unesco vaimse kultuuripärandi esindusnimekirjas. Kuidas maitsevad paksu kapsta, uatamp, jahheruug, kesväkarask või rüäjahuvatt, saate teada, kui tulete Vana-Võromaa maitseteaasta ettevõtmistest osa saama.“

Vana-Võromaa koosseisus on Võrumaa, osa Põlvamaast, Valgamaast, lõunaosa Tartumaast ja Setomaa. Piirkonna toidulauda iseloomustavad tooted on näiteks suitsusauna sink, Vana-Võromaa sõir, karask, hapendatud kasemahl. Piirkond on teinud pikka aega süsteemset tööd oma toidukultuuri arendamiseks ja välja töötanud kaubamärgi Uma Mekk.

Maitseteaasta jooksul korraldab piirkond mitmeid oma toidukultuuri tutvustavaid üritusi, mille kohta leiab rohkem teavet Eesti toidu või Uma Meki kodulehelt. Üks esimesi sündmusi on 8. mail toimuv Uma Meki II kevadlaat Võru kesklinna pargis.

Fotod: Kertu Kärk