Avaleht Tervis Hoiame kokku! Janika Koch-Mäe säästunipid, kuidas tervislikult ja soodsalt toituda
Hoiame kokku! Janika Koch-Mäe säästunipid, kuidas tervislikult ja soodsalt toituda

Hoiame kokku! Janika Koch-Mäe säästunipid, kuidas tervislikult ja soodsalt toituda

Kallinevate hindade juures tahavad paljud inimesed kokku hoida, aga samas ei tasu teha järeleandmisi tervislikkuselt. Personaaltreener ja videotreeningute keskkonna Sinutreener.ee asutaja Janika Koch-Mäe korraldas septembris väljakutset, kuidas 500 euroga kuus ennast ja kolm last ära toita. Ta annab nõu, kuidas raha kokku hoida, aga samas toituda täisväärtuslikult.

Kallinevate hindade juures tahavad paljud inimesed kokku hoida, aga samas ei tasu teha järeleandmisi tervislikkuselt.

Foto: Mari Pukk

Perel tuli suurim sääst just toitumiselt

Janika hakkas ka hoidma silma peal toidu- ja esmatarbekaupade hindadel – käis soodsamates poodides ja kallimaid asju ostis kampaaniahindade ajal.

Kuu aja jooksul võttis ta lõunasöögid, vahepalad ja kohvi kaasa tööle – juba selle pealt oli sääst kindlasti märkimisväärne ja tema eelarve puhul ka suurim.

“Esialgu oli veidi tüütu pidevalt ette mõelda aga toidu ja kohvi kaasa võtmise harjumus kinnistus umbes nädalaga. Igal juhul plaanin seda ka edaspidi jätkata!“ räägib ta.

Esialgu oli veidi tüütu pidevalt ette mõelda aga toidu ja kohvi kaasa võtmise harjumus kinnistus umbes nädalaga.

Foto: Mari Pukk

Ta usub, et kindlasti ise toidu valmistamine tuleb mitmeliikmelise pere puhul soodsam, samuti suurema koguse toidu valmistamine, et järgmine päev saaks ise lõunaks kaasa võtta.

Janika on ka suur sooduspakkumiste jälgija ja tahab kodus kõik toiduained toidu valmistamiseks ära kasutada. Ta soovitab aeg-ajalt kappe ja sügavkülmikuid sorteerida, et inspiratsiooni saada.

Kui mõne toiduaine säilivustähtaeg hakkab lõppema, aga ära kasutada pole võimalik, viskab ta toote sügavkülma ja kasutab tulevikus. Sama teeb ta näiteks üleküpsenud banaanidega, mida ei taha või jõua ära kasutada. Nendest saab talvel smuutit või banaanileiba teha.

Foto: Mari Pukk

Koos lastega askeldades on kogu perel hasart kokku hoida!

Võib tekkida küsimus, kuidas lastele „maha müüa“, et nüüd hakkame toidu pealt säästma. Janika sõnul pole tal selleks nippi anda – pigem on lapsed asjast huvitatud, kuidas eelarvega sujub. Ka võrdlesid nad poes hindu ja valisid tooteid. Eks igaüks sai poest ka väikese maiuse valida.

Janika kaasab lapsed ka toiduvalmistamisesse. „Teeme tihti kodus kooki või mõnd magustoitu. Viimane kord sai tehtud näiteks kohupiimavormi kisselliga. Samuti kaasan lapsi toiduvalmistamisse – sellepärast, et ainult nii nad õpivad, kuidas süüa teha. Koos tegutsemine on tegelikult vahva! Nädalake tagasi toimus koolis laat, kus üks lastest tahtis väga midagi müüa. Kõik kolm tegid koos pühapäevaõhtul kirjut koera – mina sain olla ainult õpetajarollis,“ räägib ta.

Ka sai väljakutsekuu jooksul paar korda väljas söödud, niiet otseselt millestki puudust polnud.

Foto: Mari Pukk

Veel mõtteid, kuidas kokku hoida

Lisaks toidukorvile vaatas Janika üle ka kommunaalkulud ja võrdles elektripakette, samuti sai mõned kulud tõstetud ettevõttele, mida ta varasemalt maksis eraisikuna, aga tegelikkuses kasutas oma töös.