Avaleht Tervis HOMME PAIDES! Verekeskus tuleb ka oma sünnipäevakuul Paidesse!
HOMME PAIDES! Verekeskus tuleb ka oma sünnipäevakuul Paidesse!

HOMME PAIDES! Verekeskus tuleb ka oma sünnipäevakuul Paidesse!

Doonorid ja SõbradPõhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ootab Paide doonoreid 24. mail kella 10.30–15.00 Paide Kultuurikeskuses (Pärnu 18) toimuvale doonoripäevale. Verekeskus vajab kõikide veregruppide verd, sest seoses haiglate järsult tõusnud vajaduse ja doonorite vähenenud aktiivsusega on verevarud, eriti reesusnegatiivse vere osas jäänud väikseks. Eriti oodatud on 0-reesusnegatiivsete doonorite veri, kuid kutsume ka teiste veregruppide doonoreid ja esmaseid vereloovutajaid head tegema!

„Verekeskus tähistab maikuus oma 75. sünnipäeva. Nimelt teatas Vabariikliku Vereülekande Jaama peaarst Herman Paul Rossmann 16. mail 1941 haiglatele, et Vabariiklik Vereülekande Jaam on alustanud tegevust ning on võimalik saada verd transfusioonideks. Nii loemegi 16. maid vereteenistuse alguskuupäevaks. Loodud Vereülekande Jaamal oli 90 doonorit. Doonorite arv on võrreldes algusega enam kui kahesajakordistunud – 2015. aastal oli Regionaalhaigla verekeskusel 19 488 doonorit, kes tegid kokku 32 528 vereloovutust.

Terves Eestis oli mullu 34 640 doonorit ning 59 013 vereloovutust. 2015. aastal tehti Eesti haiglates kokku 18 687 patsiendile 80 101 erineva verekomponendi ülekannet. Meil on hea meel, et Paide  inimesed on andnud olulise panuse meie verevarudesse ja inimelu päästmisel “ kirjeldas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste, lisades: „Oleme rõõmsad, et verekeskuse sünnipäevakuul on teater NO99 teinud suurepärase pakkumise kõigile doonoritele, kellel on võimalik doonorikaardi alusel osta teatri kõikidele maikuu etendustele 10 eurone sooduspilet.

Dr Kullaste sõnul on viimasel ajal suurenenud haiglate doonorivere tarbimine ja seda just reesusnegatiivse ning ka A reesuspositiivse vere osas, mis omakorda on verekeskuse varusid oluliselt vähendanud: „Seetõttu oleme saatnud doonoritele kutseid, palvega tulla ühe või teise veregrupi osas vereloovutusele.“

Dr Riin Kullaste tänab tublisid Paide doonoreid: „Paide inimesed on korduvalt tõestanud, et nad on suure südamega inimesed ning igati väärt kandma Paide uhket tiitlit „Eestimaa süda“. Paides korraldatud doonoriüritused on alati olnud rahvarohked. Viimati olime Paides 26. aprillil, mil tehti 88 vereloovutust ning koguti ligi 40 liitrit hinnalist verd.“

Doonorlus on heategevus, mis ei nõua palju aega ega vaeva ning sellega saaksid hakkama paljud meist. Doonoripäeva külastamiseks tuleks varuda umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit ning ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning väikesele puhkusele pärast vereandmist. Vereandmine on valutu ja ohutu protseduur, mille käigus võetakse doonorilt 450 ml verd – see on kõigest 8% kogu täiskasvanu inimese verest, mis taastub keskmiselt 72 tunni jooksul.

Annetatud verd kasutatakse iga päev rasketel operatsioonidel, sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul. Lisaks on doonorivere toel võimalik teha iga päev paljusid plaanilisi operatsioone, mida muidu ei saaks suure verekaotuse kartuses sooritada.

Loovutades verd saame olla kindlad, et Eesti haiglate verevarud on piisavad. Verepuudus on meie kõigi ühine mure, sest abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda ka meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie elu.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Viimasest vereandmisest peab olema möödunud meestel 60 päeva ja naistel soovituslikult 90 päeva. Vereloovutusele tulles tuleb kindlasti kaasa võtta pildi ja isikukoodiga isikut tõendav dokument.

Iga doonor saab vereloovutuse eest hea enesetunde teadmisega, et on kedagi aidanud ning lisaks sellele ka väikese kingituse verekeskuselt.

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad”

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga