Avaleht Tervis Ida-Tallinna Keskhaigla avas uuenenud erakorralise meditsiini keskuse
Ida-Tallinna Keskhaigla avas uuenenud erakorralise meditsiini keskuse

Ida-Tallinna Keskhaigla avas uuenenud erakorralise meditsiini keskuse

Täna avati Ida-Tallinna Keskhaiglas (ITK) uuenenud erakorralise meditsiini keskus, kuhu pöördutakse aastas keskmiselt 50 000 korda. Renoveeritud ruumid saab ka radioloogiakeskus, millel on oluline roll traumaga haiglasse pöörduvate patsientide kiirel ja mugaval teenindamisel.

ITK juhatuse esimehe Tarmo Bakleri sõnul on tal hea meel, et väärika ajalooga haigla on saanud kaasaegse ja patsientide teenindamiseks paremaid võimalusi pakkuva keskuse: „Erakorralise meditsiiniabi osutamine on oluline teenus ning keskuse remont ja laienemine on tähtis samm arstiabi kättesaadavuse parandamisel Põhja-Eestis.“

„Seniste oludega võrreldes on uus erakorralise meditsiini keskus suurem ja võimaldab vastu võtta rohkem patsiente, mis on esimene oluline samm, et saaksime oma vastuvõtus järjekordi lühendada. Teiseks on pärast renoveerimist ruumide funktsionaalsus oluliselt paremini korraldatud, mis tähendab, et lühenevad ka meie tööprotsessid – saame pakkuda patsientidele, sh silmatraumaga patsientidele, kiiret diagnostikat ja abi ning kogu töökorraldus on hästi läbi mõeldud,“ ütleb ITK erakorralise meditsiini keskuse juht dr Külvar Mand. Märgatavalt on paranenud haigla erakorralise vastuvõtu hädaolukorra võimekus.

Foto: Raigo Pajula

Kokku on uues erakorralise meditsiini keskuses 19 voodikohta, neist 14 nn kollastele patsientidele, kolm kriitilistele patsientidele, kaks isolaatorit infektsiooni või muude ohtlike haigusseisunditega (näiteks kemikaalimürgistus vms) patsientidele ning kaks voodikohta protseduuride tegemiseks. Renoveerimise ja laienemise tulemusena sai erakorralise meditsiini keskus juurde viis voodikohta, mis pakub seni ruumipuuduses vaevelnud keskusele olulist leevendust.

„Meie prioriteet on rasked ja ülirasked patsiendid, keda oleme valmis vastu võtma ja kellele kiiret abi pakkuma. Töötame ööpäev läbi ning patsientide järjekorrad ja ooteajad on erakorralises meditsiinis alati suur murekoht, millega tuleb tegeleda,“ jätkab dr Külvar Mand.

Uude keskusesse on ehitatud spetsiaalne lüüs kiirabiautodele, kuhu mahub 4–6 sõidukit, mis saavad aastaajast sõltumata lüüsis oodata. Eriti oluline on lüüsi olemasolu talvisel ajal ja vihmaga, sest nii ei pea enam patsiente välitingimustes transportima.

Foto: Raigo Pajula

Koos erakorralise meditsiini keskusega sai endale uued renoveeritud ruumid ITK radioloogiakeskus, mille kompuutertomograafi, röntgenit ja ultraheliaparaate läheb vaja paljude erakorralisse vastuvõttu pöörduvate patsientide olukorra diagnoosimiseks.

Diagnostikakliiniku juhataja Aleksandr Šamarini sõnul on uute ruumide valmimise üle kõigil väga hea meel: „Diagnostikaseadmeid kasutame 24/7 ja väga intensiivselt, seega on nende väljavahetamise vajadus olnud ilmne. Uued seadmed on kaasaegsed ja nii saame pakkuda patsientidele parimaid diagnostilisi võimalusi. Samuti on oluline töötingimuste parandamine.“