Avaleht Tervis Ida-Tallinna Keskhaigla onkoloogiakeskuse juhiks sai Elen Vettus
Ida-Tallinna Keskhaigla onkoloogiakeskuse juhiks sai Elen Vettus

Ida-Tallinna Keskhaigla onkoloogiakeskuse juhiks sai Elen Vettus

Ida-Tallinna Keskhaigla onkoloogiakeskuse juhina asub tööle Elen Vettus, kes tunnistab, et väljakutse on suur, kuid huvitav.

„Ida-Tallinna Keskhaigla onkoloogiakeskus on väga heal tasemel. Olla juhataja ühes kolmest Eesti onkoloogiakeskusest on väljakutse ja samas väga huvitav. Dr Kristiina Ojamaa on teinud suurepärast tööd ja keskus töötab väga hästi,“ ütles dr Vettus, lisades, et tal on mõtteid, millises suunas meeskonnaga areneda.

„Suurimaks murekohaks on kindlasti onkoloogidepuudus. Siinkohal loodan heale koostööle Tartu Ülikooli Kliinikumi, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja onkoloogia residentuuri üldjuhendajaga. Mul on rõõm, et paar nädalat tagasi sai Ida-Tallinna Keskhaigla Euroopa vähikeskuste organisatsiooni (OECI) täisliikmeks, mis on suur tunnustus nii haiglale kui ka kogu meeskonnale. Täpsemaid edasisi detaile ja plaane keskuse töös on veel vara avalikustada, alustasin tööd alles sellel nädalal,“ rääkis Vettus.

Eesmärk on keskuse ravikvaliteedi hoidmine ja jätkuvalt pakkuda tõenduspõhist, kvaliteetset ja parimat kättesaadavat onkoloogilist ravi. „Lisaks onkoloogilisele ravile on oluline olla patsiendi jaoks olemas siis, kui tema elus on tõenäoliselt üks kõige raskemaid perioode. Siin on kogu meeskonnal oluline roll. Mul on hea meel, et eelmise aasta lõpus alustas keskuses tööd palliatiivravi meeskond. Käesolevalt tegeleme aktiivselt Euroopa Onkoteraapia Ühingu (ESMO) onkoloogia ja palliatiivravi integreeritud keskuse akrediteerimisprotsessiga. Samuti on vähiraviga tegelevate erialadele abikäe ulatanud entusiastlik toitmismeeskond,“ rääkis Vettus.

„Onkoloogia on multidistsiplinaarne, mistõttu on äärmiselt oluline jätkata head koostööd teiste kliinikute ja keskustega ning perearstidega. Mul on olnud võimalus olla Eesti kardio-onkoloogia sünni juures. Antud valdkonna juurutamine on näidanud head koostööd onkoloogide ja kardioloogide vahel,“ sõnas ta.

Ida-Tallinna Keskhaigla sisekliiniku juhataja Kai Sukles ütles, et ühena kolmest vähiravikeskusest Eestis tuleb keskuses tagada patsientidele kiire, adekvaatne ravi. „Teeme koostööd teiste keskustega ja jätkame seda tööd, mida oleme 13 aastat teinud,“ ütles dr Sukles.

Elen Vettus on lõpetanud Tartu Ülikoolis onkoloogiaresidentuuri, koolitanud end tipponkokeskustes välismaal: Memorial Sloan Ketteringi ja MD Andersoni vähikeskustes melanoomi- ja rinnavähialal, samuti Grazi Meditsiiniülikoolis patoloogia- ja Singapuri Riiklikus Nahakeskuses melanoomialal. Dr Vettus on Euroopa Onkoloogide Koolis ja Ulmi Ülikoolis sertifitseeritud rinnavähispetsialist, Grazi Meditsiiniülikoolis sertifitseeritud dermatoskopist.

2019. aastal töötas dr Vettus Lõuna-Šveitsi Onkoloogia Instituudis Euroopa Onkoloogide Kooli fellow´na ja lisaks rinnavähi kliinilisele tööle töötas koos meeskonnaga välja kardio-onkoloogilise kliinilise uuringu, et hinnata MRT osakaalu varajase kardiotoksilisuse avastamiseks rinnavähi patsientidel.

„Minu soov on alati olnud end võimalikult palju täiendada ja olla Eesti patsientide jaoks olemas. Täna saame Eestis pakkuda väga head onkoloogilist ravi ja Eesti e-tervise lahendustega oleme eeskujuks paljudele teistele riikidele,“ märkis Vettus.

Onkoloogia ei ole dr Vettuse sõnul enam see, mis see oli 10 või isegi viis aastat tagasi. „Ravimeid tuleb igal aastal juurde, uusi võimalusi patsientide aitamiseks on palju, see on üks kõige kiiremini arenevaid meditsiinisuundasid. See on nii paeluv oma uudsuse ja võimalustega. Täna räägime paljude vähipaikmete puhul kroonilisest haigusest. Kogu raviprotsessis on oluline tegeleda ka patsiendi ravist tingitud kõrvaltoimetega. Oleks suurepärane, kui me suudaksime neid ennetada, kuid kahjuks ei ole see alati võimalik. Meie eesmärgiks peaks olema patsiendi ravimine võimalikult hea elukvaliteedi foonil.“

„Minu põhilisteks valdkondadeks on rinnavähk, melanoom ja urotrakti pahaloomulised kasvajad,“ märkis dr Vettus, kes lisaks õpib hetkel ka tervishoiutehnoloogia magistriprogrammis Taltechis. „Sügavamad teadmised tervishoiutehnoloogiast tulevad kindlasti igapäevases töös kasuks. Loodetavasti suudame välja töötada uusi e-tervise lahendusi, et optimeerida oma tööd.“