Avaleht Tervis Ida-Tallinna keskhaigla saavutas rekordtulemuse perinataalmeditsiinis
Ida-Tallinna keskhaigla saavutas rekordtulemuse perinataalmeditsiinis

Ida-Tallinna keskhaigla saavutas rekordtulemuse perinataalmeditsiinis

Ida-Tallinna keskhaigla (ITK) 2018. aasta tööanalüüs näitas, et Eesti suurima sünnitushaigla perinataalkeskus jõudis eelmisel aastal tähelepanuväärse tulemuseni: nii madal pole perinataalsuremus Eestis kunagi olnud.

Perinataalmeditsiin on meditsiini eriala, mis koondab endas kõiki etappe alates viljastumise hetkest kuni lapse sünnini, sealhulgas vastsündinute ravi ja jälgimist.

Eestis on perinataalmeditsiin viimaste aastatega tohutult edasi arenenud ja see on kaasa toonud perinataalsuremuse vähenemise. Kui 1992. aastal suri juba sünnieelselt ja sünnijärgselt esimese elunädala jooksul 20 last 1000 sünni kohta (ehk perinataalsuremus oli 20,1 protsenti), siis 2017. aastal oli vastav näitaja Eestis 4,4 protsenti.

„Meie jõudsime oma perinataalkeskuses tugeva meeskonna ja eesmärgikindla töö tulemusena aastaks 2018 kõigi aegade madalaima perinataalsuremuseni, saavutades tulemuse 2,7 protsenti, mis on võrreldav Helsinki ülikooli perinataalkeskuse 2017. aasta tulemusega,“ ütles ITK perinataalkeskuse juhataja Ferenc Szirko.

„Alates 2000. aastast on valdkonna teadliku arendamise tulemusena õnnestunud märgatavalt vähendada perinataalsuremust rühmas, kus emad põevad raskeid kroonilisi ja/või rasedusega seotud haigusi. Tänu sünnieelse diagnostika pidevale arengule on vähenenud eluohtlike arengurikete ja kromosoomihaigustega sündinud laste arv,“ rääkis Szirko.

Järjest suuremat kliinilist tähtsust omandab geneetiliste haigusvormide diagnoosimine. „Üle terve Põhja- ja Lääne-Eesti suunatakse ITK perinataalkeskusesse sünnitama naised, kellel sünnitus on alanud enne tähtaega. Kui üle-eestiline enneaegsuse määr on 5 protsenti, siis ITK-s on see sõltuvalt aastast 7-9 protsenti kõikidest sünnitustest,“ rääkis Szirko.

Kaasaegne ja kvaliteetne arstiabi on kõrgete nõudmistega nii ravipersonalile, -aparatuurile kui ka -keskkonnale. Meditsiin on kiiresti arenev, tehnoloogiast sõltuv valdkond. Nüüdisaegne diagnostika, ravi ja multiprofessionaalsed kompetentsikeskused nõuavad uusi koostöömudeleid.

Alates 2017. aastast asuvad ITK-s vastsündinute raviosakond ja operatsioonituba otse sünnitusosakonna kõrval, mis kriitilises situatsioonis, olgu ema või lapsega seotud põhjustel, võimaldab keisrilõikega sünnitada lapse kümne minuti jooksul ja vältida abistamist vajava vastsündinu transporti.

Edasi sõltub raviteenuse kvaliteet sellest, kuidas suudetakse meditsiiniteaduse kiire arengu juures rakendada uusi diagnostika- ja ravivõimalusi.

„Kahjuks osutub ainult väike osa nendest aja jooksul perspektiivikaks. Perinataalkeskuse töötajate ülesanne on selekteerida ja kiiresti kasutusele võtta head asjad, ära tunda umbteed ja neist õigel ajal loobuda. Selle oskuse annab vaid tugev teadmistepagas ja pikaajaline kogemus,“ kinnitas Szirko.