Avaleht Tervis ALGAB KASULIK E-KURSUS I Ka umbrohi võib tervisele kasulik olla: millise umbrohu võiks pange viskamise asemel hoopis tuppa tuua?
ALGAB KASULIK E-KURSUS I Ka umbrohi võib tervisele kasulik olla: millise umbrohu võiks pange viskamise asemel hoopis tuppa tuua?

ALGAB KASULIK E-KURSUS I Ka umbrohi võib tervisele kasulik olla: millise umbrohu võiks pange viskamise asemel hoopis tuppa tuua?

Inimene kardab katsetada ja tänu sellele ei julgeta süüa umbrohtu, vaid valitakse poeletilt poolküps spinati- või kapsaleht, mis pole lisaks kõigele veel Eestis kasvatatudki. Loodusterapeut Mai-Liis Kivistiku sõnul on umbrohi aga imeline vitamiini ja mineraalide sisalduse poolest. „Kui elad oma majas ja sõiduteest eemal, siis umbrohi on parim supertoit, mida pole isegi kuskilt tellida vaja,“ lausub ta.

Kui elad oma majas ja sõiduteest eemal, siis umbrohi on parim supertoit, mida pole isegi kuskilt tellida vaja.

Mai-Liis Kivistik. Foto: Airi Leon

Peaaegu kõiki umbrohtusid saab kasutada tervise toetamisel. Eriti kasulik on võilill, mis paljudele pinnuks silmas on. „Teda on meie ümber nii palju, sest absoluutselt kõigil on vaja oma maksa toetada. Võilill just seda teebki. Samuti on tema juurest hea teha võilillekohvi, milles pole grammigi kofeiini. Minu kireks on umbrohi, sest see on kõigile kättesaadav ja seda on alati palju. Piir tuleb tõmmata siis, kui sa taime ei tunne ning temaga midagi teha ei oska. Juhul, kui tunned ja tead omadusi, siis jääb seda üleliigset muru väga väheks,“ räägib Mai-Liis, kellel algab 19. septembril kahekuune e-kursus, kus õpitakse Eesti ravimtaimede abil oma meeli rahustama ja tervist toetama. Loodusterapeut lisab, et inimesed ei mõtle sellele, et tänu transpordile ei saa me kunagi täiesti valmisküpsenud toodet endale. See omakorda tähendab, et ka meile kasulikke aineid on seal vähem, kui kodumaises toodangus.

19. septembril algab kahekuune e-kursus, kus õpitakse Eesti ravimtaimede abil oma meeli rahustama ja tervist toetama.

Mai-Liis Kivistik. Foto: Airi Leon

Umbrohi kui parim supertoit

„Umbrohud on imelised vitamiini ja mineraalide sisalduse poolest. Parim supertoit, mida pole isegi vaja kuskilt tellida, kui elad oma majas ja sõiduteest eemal. Isegi, kui tellid mahetalust, siis võid kindel olla, et saad küpse taime. Igal juhul säästad finantsiliselt, kui hakkad tarbima kodumaiseid umbrohtusid. Võilill näiteks ületab mis tahes aedvilja oma toitainerikkuse poolest. Kortsleht on aga suurepärane põletikuvastane, verejooksu peatav, rögalahtistav ja haavu parandav taim. Naat parandab seedetegevust, viib kehast üleliigse vedeliku ja soolad välja. Juba nende kolme näite põhjal võiks mõista, et pea igal umbrohul on otstarve,“ selgitab loodusterapeut.

Umbrohud on imelised vitamiini ja mineraalide sisalduse poolest. Parim supertoit, mida pole isegi vaja kuskilt tellida, kui elad oma majas ja sõiduteest eemal.

Mai-Liisi sõnul tuleks umbrohtusid regulaarselt kasutama hakata ja võimalusi nendega oma toidukordasid liita on tohutult. Näiteks võib neid lisada liharoogadele, suppidele, salatitele ja smuutidele. „Loomulikult tuleb need lisada alles küpsetamise lõpufaasis, sest kuumtöötlemine hävitab muidu kõik vajaliku. Miskipärast on meile loogilisem haarata poest maksapuhastamiseks võilille kapsel ja tarbida seda, kui minna hoovi ja korjata värsket taime, mis on meie jaoks just seal kasvamas. Mõttemallid peaks tugevalt muutuma, enne kui päriselt hakatakse nägema umbrohtude tohutut potentsiaali oma kehale. Umbrohtude kasutamisel tuleks endalt küsida, et miks ma söön. Kas ma söön selleks, et ükskõik kuidas oleks see maitse super hea või ma söön teadlikult seda, mis on kehale hea ja harjutan maitsemeele ümber ka mõru maitset armastama,“ lisab Mai-Liis.

Miskipärast on meile loogilisem haarata poest maksapuhastamiseks võilille kapsel ja tarbida seda, kui minna hoovi ja korjata värsket taime, mis on meie jaoks just seal kasvamas

E-kursus sisaldab:

 • 45+ ravimtaimede teemalist videot,
 • konkreetseid retsepte tervise toetamiseks,
 • töölehti,
 • raamatusoovitusi edasi uurimiseks,
 • ainult õpilastele mõeldud kinnist kogukonda (ligipääs säilib ka peale kursuse lõppu),
 • ette salvestatud materjali (saad soovi korral ka endale sobival ajal läbida),
 • kursuse ligipääs püsib 4 kuud,
 • BOONUSEID:
 • informatiivsed PDF materjalid,
 • 2x toimuvat küsimuste-vastuste kõne,
 • ainulaadsed allahindlused MaiWistik e-poes,
 • erikülalist,
 • põhjalik tugi terve kursuse vältel.