Avaleht Toitumine Kas veganlus teeb õnnelikuks?
Kas veganlus teeb õnnelikuks?

Kas veganlus teeb õnnelikuks?

Kõik veganid on negatiivsed, pretensioonikad, õnnetud ja vihased protestijad… Või vähemalt selline on stereotüüp. Kuid kas see on tegelikult ka tõsi? Värskest Tracking Happinessi küsitlusest selgus, et tõde on vastupidine – veganid on hoopiski õnnelikumad kui lihasööjad.

Kaasatud inimesed täitsid lühikese ankeedi õnnetundest, toitumisharjumustest ja suhtumisest veganlusse. Osales 11 537 inimest, sh veganid (1179), vegetaarlased (948), peskataarlased (422) ja kõigesööjad (8988).

Viis põnevat leidu tulemustest:

  • Veganid hindasid oma õnnetaset kõrgemana kui kõigesööjad. Kui veganite keskmine õnnelikus oli kümnepalliskaalal 7,27, siis kõigesööjatel 6,8.
  • Ligikaudu 16% kõigesööjatest peab tõenäoliseks või väga tõenäoliseks, et hakkab kunagi veganiks. Need, kes hindasid oma õnnelikkusetaset kõrgemaks, olid avatumad mõttele minna täielikult üle taimsele toitumisele.
  • Mitteveganid ei vastandu veganlusele kaugeltki nii tugevalt, nagu stereotüüpsed arvamused mulje võivad jätta. Veganite ja veganluse suhtes on üldiselt negatiivselt meelestatud vähem kui 15% inimestest.
  • Kõige suurem osa (32%) veganitest ja vegetaarlastest märkis elustiili muutuse suurimaks tõukejõuks keskkonna, teisel koha oli isiklik eelistus (30%) ja kolmandal julmus loomade vastu (24%).
  • Eakamad inimesed olid vähem avatud mõttele hakata tulevikus veganiks kui nooremad.

“Käesolev uuring tõestab taaskord seda, mida me ise igapäevaselt tunneme – veganikogukond on üks mõnus seltskond ja veganlus ei tähenda millestki loobumist, vaid annab meile hoopis palju juurde,” selgitas Loomuse juhatuse liige ja veganiprogrammi Taimsed Valikud programmijuht Anu Tensing.

Kui veganlus pakub ka sulle huvi, siis tutvu veganisõbralike söögikohtadega, loe põnevaid uudiseid veganimaailmast ja ammuta inspiratsiooni veganiretseptidest programmi Taimsed Valikud kodulehel.