Avaleht Tervis Kruuse sõnul on esmatasandi arstiabi olulisim
Kruuse sõnul on esmatasandi arstiabi olulisim

Kruuse sõnul on esmatasandi arstiabi olulisim

Urmas Kruuse Foto allikas: www.valitsus.ee
Urmas Kruuse
Foto allikas: www.valitsus.ee

Tervise- ja tööminister Urmas Kruuse sõnul on esmatasandi arstiabi inimesele lähim ja olulisim ning esmatasandi tervisekeskustest hakkavad patsiendid saama mitmekülgset abi.

Sotsiaalministeeriumi esindajad tutvustasid esmatasandi tervisekeskuste loomise eesmärke. Laiemale arutusele esitati tervisekeskuste rajamise toetuse andmise tingimuste projekt.

Kruuse sõnul on esmatasandi arstiabi inimesele lähim ja olulisim. „Eesti eri paiku loodavad tervisekeskused muudavad kvaliteetse perearstiabi koos toetavate teenustega inimesele kättesaadavamaks,“ ütles ta. „Tervisekeskustes hakkavad ühtse meeskonnana tööle erinevad spetsialistid, et pakkuda patsiendile mitmekesist teenust ühes kohas. Moodsad töötingimused ning tihe koostöö kolleegidega aitavad kindlasti ka noortel arstidel otsustada perearstiks õppimise kasuks,“ lisas minister.

Esmatasandi tervisekeskuste rajamise vajadused ja võimalused on läbi arutatud nii perearstide, teiste tervishoiuteenuste osutajate kui ka kohalike omavalitsuste esindajatega. Aruteludelt kogunenud ettepanekute põhjal esitles sotsiaalministeerium toetuse taotlemise tingimuste määruse eelnõu projekti. Projekti kohaselt rajatakse Eestisse vähemalt 35 esmatasandi tervisekeskust. Suuremates linnades võivad tervisekeskuseks liituda ja toetust taotleda vähemalt kaheksa perearsti oma nimistutega. Maapiirkondades võivad liituda ühte keskusesse alates kolmest perearstist.

Tervisekeskustes alustavad lisaks perearstidele ja -õdedele tööd ka füsioterapeut, vaimse tervise õde, koduõde, ämmaemand ning võimalusel ka teised tervishoiuteenuse osutajad, aga ka kohaliku omavalitsuse osutatavad sotsiaaltöö teenused. Liitumine on vabatahtlik ja iga perearst või ka väiksemad grupipraksised võivad soovi korral jätkata tööd endisel viisil, sel juhul nad lihtsalt ei saa toetust taotleda. Euroopa Regionaalarengu Fondi toetuse summa tervisekeskuste loomiseks on 85,6 miljonit eurot.

Ministeerium ootab tutvustatud projektile tagasisidet, mille põhjal koostatakse eelnõu. Seejärel saadetakse eelnõu kooskõlastusringile, mil on veel võimalik teha täiendusettepanekuid.

Tartu Ülikooli rakendusuuringute keskus RAKE viis läbi esmatasandi tervishoiuteenuste geograafilise kättesaadavuse vajaduse hindamise ja esmatasandi tervisekeskuste optimaalse korralduse mudeli uuringu.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga