Avaleht Tervis Kuidas päästa puusaliigesed kulumise eest ehk mis on reieluupea ettepoole nihkumise sündroom ja mis seda põhjustab?
Kuidas päästa puusaliigesed kulumise eest ehk mis on reieluupea ettepoole nihkumise sündroom ja mis seda põhjustab?

Kuidas päästa puusaliigesed kulumise eest ehk mis on reieluupea ettepoole nihkumise sündroom ja mis seda põhjustab?

right-hip-osteoarthritis-minimally-invasive-total-hip-arthroplastyIgal aastal tehakse Eestis 2000-3000 puusa- ja põlveliigese endoproteesimist. Puusaliigeste valu on inimestele sage probleem ja vanemas eas esineb puusaliigeste kulumist ehk artoroosi iga aastaga rohkem. Olen mitu aastat töötanud patsientidega, kes on kas minemas puusavahetus operatsioonile, sealt just tulnud või juba mitmeid aastaid endoproteesiga elanud. Neil kõigil on märgata ühte ühist lihastasakaalu häiret – nõrgad tuharalihased, mis põhjustavad hamstringlihaste dominantsust ja reieluuea ettepoole nihkumise sündroomi. Mida see täpsemalt endast kujutab?

Puusaliiges on keraliiges. Selle moodustab reieluupea, mis istub vaagnaluu nõgususes. Reieluule kinnituvad eest, tagant ja külgedelt lihased, mis aitavad reieluupead vaagnaluu pesas hoida. Nendest kõige tähtsamad on tuharalihased – meie kõige suuremad ja tugevamad lihased, mille ülesandeks on puusi stabiliseerida ja jalga tahapoole sirutada, ehk olla meid edasi liigutavaks mootoriks igal sammul:

Posterior_Hip_Muscles_3

Kui tuharalihased on jala sirutamisel kõige dominantsem lihasgrupp, hoiavad nad reieluupead omal kohal. Seda tänu sellele, et nad kinnituvad reieluu tagaküljele:

3254etdrgfg

Selleks peab neil piisavalt jõudu olema. Kui tuharalihased – need peamised puusa stabilisaatorid ja sirutajalihased – on nõrgenenud, häirub terve skeleti stabilisatsioon ja suureneb hõõrdumine puusaliigestes:

39-Fig5_Weak_gluteus_medius_abductor_gait

Nõrkade tuharalihaste töö võtavad üle reie tagumised ehk hamstringlihased. Sellist nähtust nimetatakse hamstringlihaste dominantsuseks või tuharalihaste amneesiaks. Hamstringlihaste abil saab küll puusa sirutada aga kuna nad ei kinnitu reieluule, ei saa nad ka puusa stabiliseerida. Seetõttu libiseb reieluupea oma pesas ettepoole:

gg

Kui reieluupea liigub ettepoole, on puus ebastabiilne. Ja niimoodi igal meie sammul. Selline edasi- tagasi liikumine suurendab puusaliigeses hõõrdumist/kulumist, millest pikapeale kujunebki välja artroos. Tuharalihaste nõrkuse tõttu tekkinud skeleti ebastabiilsus põhjustab ka seljapõlve ja jalavalusid.

Reieluupea ettepoole nihkumisega on tuntav valu puusa eespinnal. Seda eriti liigutustel nagu kükitamine, kõndimine või jooksmine.

Kõige suuremas riskigrupis on pikamaajooksjad ja kõik istuva eluviisiga inimesed. Päevläbi oma tuharalihastel istumine tekitabki tuharalihaste nõrkust.

Kuidas seda diagnoositakse?

Selleks hindab füsioterapeut puusa ümbritsevate lihaste elastsust ja jõudu ning vaatab reieluupea liikumist puusa sirutusel ja painutusel. Kui on märgata selle ette- ja sissepoole nihkumist siis tõenäoliselt ongi tegu reieluu ettepoole nihkumise sündroomiga. Järgnev test on võetud raamatust “Diagnosis and Treatment of Movement Impairment Syndromes” ja sellel on näha:

A: Testi algasend

B: Normaalne reieluupea liikumine painutusel

C: Reieluupea ettepoole nihkumine

Femoral-anterior-glide-syndrome

Meie arvates võiks isegi haigekassa poolt välja töötatud puusaliigese endoproteesimise järgses ravijuhendis olla oluliselt suurem rõhk tuharalihaste harjutustel. Hetkel leiab seal 9-st harjutusest vaid 2. Üks on tuharalihaste pingutamine, mis ei koorma neid kindlasti piisavalt, et lihasjõud areneks ja teiseks sirge jalaga puusa sirutused, kus võivad hoopis hamstringlihased enamus tööst ära teha. Nõrkade tuharalihastega väheneb ka proteesi eluiga.

Niiet kui sa tunned valu puusa eespinnal, tule füsioteraapiasse. Selle sündroomi korral võib omast peast tehtud harjutustega rohkem kahju kui kasu teha. Näiteks tüüpiline on puusa eesosa valu korral hakata venitama puusa ette kinnituvat niude-nimmelihast. Kui tegu on reieluupea ettepoole nihkumise sündroomiga, võib puusa painutajate vale venitusega puusaliigese eesosa veelgi nõrgemaks teha ja probleem süveneda. Meilt saad korralikule hindamisele baseerunud diagnoosi ja vastavad harjutused, mis toovad reieluupea tagasi omale kohale ja panevad tuharalihased uuesti tööle. Nii säästad oma puusaliigeseid ning võid isegi juba kulunud liigese endoproteesimise oma hea 5 aastat edasi lükata.

Koostasid füsioterapeudid Taavi Metsma ja Hannela Kehva

Allikas: Fysioviis

Kommentaarid