Avaleht Tervis Kuus lihtsat soovitust hammaste õigeks hooldamiseks ja kaariese ennetamiseks
Kuus lihtsat soovitust hammaste õigeks hooldamiseks ja kaariese ennetamiseks

Kuus lihtsat soovitust hammaste õigeks hooldamiseks ja kaariese ennetamiseks

HammasHambakaaries on hammaste haigus, millesse on haigestunud enamus maailma elanikkonnast, Eestis ca 83-100% täiskasvanuist ning 65% lastest. Hiljutise uuringu põhjal on ka eestlaste teadlikkus hambakaariesest ning selle ennetamisest väga madal. Kaariese vältimine algab süsteemsest ja järjepidevast ennetustööst ning elementaarsete suuhooldusreeglite järgimisest.

 

Hammaste hoolduse põhitõed noorematele ja vanematele:

  • Kõige lihtsam viis oma hambaid kaitsta on neid regulaarselt kaks korda päevas fluori sisaldava hambapastaga pesta. Väikesed lapsed vajavad hambapesul abi, seega vanemad peaksid aitama oma lapsel hambaid pesta kuni lapse 5.-6. eluaastani ning jälgima, et hambad saaksid korralikult pestud iga päev, nii hommikul kui õhtul.
  • Oluline on kolme peamise söögikorra ning vahepalade vahel mitte kogu aeg näksida. Jälgi oma toitumisharjumusi ning pea söögikordade vahel piisavalt vahet, et hambaid ümbritsev keskkond saaks neutraliseeruda.
  • Janu kustutamiseks sobib vesi.
  • Hammastele on kõige ohtlikum valge suhkur ehk sahharoos. Mahla või karastusjoogi põhjustatud happerünnak kestab keskmiselt pool tundi, hammastele kleepuvate küpsiste esilekutsutud happerünnak võib kesta veel mitu tundi peale söömise lõpetamist.
  • Külasta hambaarsti regulaarselt vähemalt kord aastas.
  • Pärast söömist aitab suud neutraliseerida suhkruvaba närimiskumm. Näts ei hoia kaariest ära, kuid närimine stimuleerib süljeeritust, mis aitab neutraliseerida kaariest tekitavaid happeid.

Hambakaaries on krooniline haigus, mille teket põhjustavad suuõõne mikroobid ja süsivesikutest üleküllastatud toit ning selle pikaajaline kontakt hambapinnaga. See kahjustab hambaemaili, mis omakorda põhjustab hambakaariest. Hambakaaries on kõige enam levinud krooniline haigus, mõjutades 80% elanikkonnast. Kaariese varased vormid, nn varane või esmane kaaries on peatatavad, kui kahjustuste põhjuseid vähendada.

Jana Olak, Tartu Ülikooli Stomatoloogia osakonna vanemassistent

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga