Avaleht Tervis Lääne-Tallinna keskhaigla ootab ravikindlustamata naisi tasuta sõeluuringutele
Lääne-Tallinna keskhaigla ootab ravikindlustamata naisi tasuta sõeluuringutele

Lääne-Tallinna keskhaigla ootab ravikindlustamata naisi tasuta sõeluuringutele

Tallinna linnavalitsus on eraldanud Lääne-Tallinna keskhaiglale lisavahendid, et üle-euroopalisel emakakaelavähi ennetamise nädalal 21.-27. jaanuarini saaksid ka ravikindlustamata naised osaleda tasuta emakakaelavähi sõeluuringus.

Eestis on emakakaelavähi haigestumuse ja suremuse näitajad ühed kõrgemad Euroopas ning emakakaelavähi esinemisesagedus aina kasvab. Igal aastal saab Eestis ligikaudu 180 naist emakakaelavähi diagnoosi ja selle haiguse tagajärjel sureb 70 naist. Euroopas haigestub emakakaelavähki igal aastal ligi 60 000 ja sureb 30 000 naist aastas.

Tallinna abilinnapea Tõnis Mölder tõdes, et õigeaegselt avastatuna on haigus kergesti diagnoositav ja ravitav. „Sõeluuringud on üks tõhusamaid vähiennetuse võimalusi, kuid kahjuks tuleb nentida, et sõeluuringus osalemine on Eestis madal. Üheks madala osalusmäära põhjuseks on asjaolu, et ravikindlustuseta inimestele Eestis sõeluuringus osalemist riik ei hüvita, mistõttu on mul siiralt hea meel, et järgmisel nädalal saavad tasuta uuringutele tulla ka ravikindlustamata inimesed,“ sõnas Mölder. „Võimalik, et tänu sellele saavad arstid päästa kellegi elu, kui leiavad ja ravivad õigeaegselt vähieelseid muutusi.“

Lääne-Tallinna keskhaigla naistekliiniku juhataja Piret Veerus paneb naistele südamele, et just tänu regulaarsele kontrollile on võimalik avastada vähieelsed muutused varakult. „Ravikindlustuse puudumise tõttu lükatakse arsti juurde minekut sageli mitmeid aastaid edasi, kuni võib olla juba pöördumatult hilja.“

Kuna ravikindlustamata naiste vastuvõtu eest tasub emakakaelavähi ennetuse nädalal Tallinna linn, saavad tasuta kontrolli tulla üksnes naised, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht on Tallinn. Vastuvõtule palub haigla eelnevalt registreeruda telefonil 666 5834. Registreerides tuleb öelda, et soovitakse teha Pap-testi emakakaelavähi ennetuse nädalal.

Vastuvõtud toimuvad Lääne-Tallinna keskhaigla erinevates üksustes:

  • Pelgulinna naistenõuandlas (Sõle 23)
  • Mustamäe tervisekeskuses (Ehitajate tee 27)
  • Nõmme tervisekeskuses (Jaama 11)
  • Haabersti tervisekeskuses (Õismäe tee 179)

Sel aastal kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule ravikindlustatud naisi sünniaastatega 1964, 1969, 1974, 1979, 1984 ja 1989. Kehtiva ravikindlustusega naistele saadetakse kirjalikud kutsed rahvastikuregistri aadresside järgi. Kutsutute nimekirjas olev naine võib tulla uuringule ka siis, kui ta ei ole kutset kätte saanud.

Üle-euroopalisel emakaelavähi ennetamise nädalal Eestis juhivad haigekassa ja Eesti Vähiliit naiste ja avalikkuse tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ja varase avastamise tähtsusele.