Avaleht Tervis Lihtsad viisid gripi vältimiseks!
Lihtsad viisid gripi vältimiseks!

Lihtsad viisid gripi vältimiseks!

Lihtsad viisid gripi vältimiseks!Oktoobris algas gripi ja teiste ülemiste hingamisteede viirusnakkuste registreerimise ametlik hooaeg. Esimestel nädalatel ei ole ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestumise intensiivsus ületanud hooaja algusele iseloomulikke näitajaid.

Ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestumine on tõusu teel, kuid intensiivsus on praegu hinnatud madalaks. Arstide poolt registreeritakse vaid üksikuid gripitaoliste haigusnähtudega haigusjuhte, ühtegi gripijuhtu laboratoorselt veel kinnitatud ei ole.

Hetkel on õige aeg vaktsineerimiseks, soovitab Terviseamet. Vaktsineerimine on vastunäidustatud ainult munavalgu või mõne muu vaktsiini koostisosa ülitundlikkuse korral ja ägeda palavikulise haiguse ajal. Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta.

Kuidas saad hoiduda gripist?

Väldi lähedast kontakti haige inimesega. Kui sa ise haige oled, hoia teistest inimestest kaugemale, et ka nemad ei haigestuks.

Haigena ole kodus.
Kui võimalik, jää haiguse ajal töölt või koolist koju. Sellega hoidud nakatamast teisi.

Kata oma suu ja nina.
Aevastades või köhides kata oma suu ja nina pabertaskurätiga ja pane see kohe pärast kasutamist prügikasti. Häda korral sobib suu ja nina katmiseks varrukas. Sellega hoidud nakatamast teisi enda ümber.

Pese käsi.
Sage kätepesu kaitseb sind ja sinu lähedasi viiruste eest. Väldi oma silmade, nina ja suu puudutamist.
Pisikud levivad sageli siis, kui puudutatakse pisikutega kaetud esemeid ning seejärel puudutatakse oma silmi, nina või suud.

Ela tervislikult.
Maga piisavalt, ole füüsiliselt aktiivne, hoia stress kontrolli all, joo piisavalt vedelikke ja söö täisväärtuslikku toitu.

Kasuta arsti soovitusel viirusevastaseid preparaate.
Viirusevastase ravimid võivad vähendada haiguse raskust ja kestvust. Ravitakse eeskätt riskirühma inimesi, kellel võivad suure tõenäosusega tekkida gripijärgsed tüsistused. Tuntumad gripiviirusevastased ravimid oseltamiviir ja zanamiviir.

Tuuli Mäemat

Kommentaarid