Avaleht Tervis Mida peaks vanemad teadma beebide hammaste tulekust?
Mida peaks vanemad teadma beebide hammaste tulekust?

Mida peaks vanemad teadma beebide hammaste tulekust?

Beebi esimeste hammaste tulek võib olla ootamatu ja rahutu aeg nii lapsele kui ka vanematele. Põgus ettevalmistus ja mõned abivahendid aitavad kogu perel keerulise perioodi lihtsamini üle elada.

Esimesed märgid hammaste tulekust

Hammaste tulekust annab enamasti märku muutus lapse käitumises ja olekus. “Laps võib olla ärritunud ja viril, uni muutuda rahutuks ja laps klammerdub varasemast rohkem vanema külge ning võib ka söömisest keelduda,” loetleb Benu Tõrva Keskapteegi proviisor Virge Sokk muutuseid.

Sagedased märgid on tema sõnul ka igemete punetus ja paistetus, suurenenud süljevoolus ning lapse soov närida kõike, mis kätte või hambusse satub. “Peagi lõikuvatest hammastest saab aimu, kui ise puhta näpuga iget katsuda – nii peaks tundma hambakrooni lõikeserva,” õpetas Sokk.

Ent hammaste tulekuga võivad kaasneda ka mitmed haiguslikud sümptomid: näiteks palavik, nohu, kõhulahtisus ja oksendamine. “Kindlasti tuleks silmas pidada, et hammaste tulek ei põhjusta beebile kõrget palavikku. Kui lapsel tekib kõrge palavik ja see püsib mitu päeva, siis tuleks konsulteerida perearstiga,” rõhutas proviisor ja lisas, et palaviku ja kõhulahtisuse korral saab apteegist leevendavaid ravimeid.

Paku beebile rohkelt lähedust ja abi valu leevendamisel

Hammaste tulek põhjustab beebile palju ebamugavust ja laps ei suuda kõikide nende tunnetega iseseisvalt toime tulla. “Kui igemed valutavad ja sügelevad, siis see takistab lapsel söömist ja lapse tuju muutub virilaks. Samuti soovib beebi hammaste tuleku perioodil palju lähedust ja tähelepanu,” rääkis Sokk.

Apteeki tulevad vanemad enamasti abi küsima valu ja ebamugavustunde leevendamiseks. “Soovitame kasutada igemegeele, neid on erinevate toimetega: sügelust leevendavad, valu leevendavad ja turset alandavad. Samuti pakuvad kihelevatele igemetele leevendust jahutatud närimisrõngad ja näpuhambaharjaga igemete masseerimine,” tõi Sokk näiteid abivahenditest, millega vanemad saavad beebit valu ja sügeluse leevendamisel aidata.

Varu kannatlikkust – piimahammaste lõikumine kestab 3 aastat

Piimahammaste lõikumine on pikk protsess. “Enamasti kuuendal elukuul lõikuvad esimesena alumised keskmised lõikehambad, mille järel ilmuvad varsti nähtavale teised lõikehambad. Lõikumine jätkub järgneval kolmel aastal, kuni kõik 20 piimahammast on suus,” rääkis Sokk.

Hammaste lõikumise vanus võib varieeruda, kuid järjekord on enamasti ühesugune: esimesena tulevad alumised keskmised lõikehambad ja siis ülemised. Arstiga võiks konsulteerida siis, kui aastasel lapsel pole veel ükski hammas lõikunud.

Hammaste hooldus algab hetkest, mil esimene hammas on suus

Lõikunud hamba eest tuleks hakata koheselt hoolt kandma. “Pesema peavad esialgu lapse hambaid tema vanemad ja seda kuni lapse kooli minekuni. Esimestena sobivad hästi sõrme otsa käivad kummist hambaharjad. Hambapasta kasutamine pole vajalik, kuigi on olemas ka beebidele mõeldud hambapastad, mida on ohutu alla neelata,” rääkis Sokk. Jälgida tuleks, et esimene hambapasta oleks floriidi- ja mentoolivaba. Floriidi sisaldava pastaga saab alustada siis, kui laps on õppinud pastat välja sülitama.

Hambaid peaks pesema nii nagu täiskasvanutelgi: kaks korda päevas. See on oluline selleks, et tekiks harjumus hambaid pesta. Ent hambapesust veelgi olulisemaks on 2-3 tunnised pausid toidukordade vahel, et hammastele puhkust anda. Puuviljad ja maiustused tuleks anda lapsele toidukorra lõpus, mitte eraldi vahepalana. Vahepalasid ikka võib teha, aga jälgida tuleks, et toidukordade vahele jääks vähemalt 2 tundi.

Heale suuhügieenile pannakse alus just väikelapseeas. Oluline on õpetada lapsele juba varakult õiget suuhügieeni, kuid silmas tuleb pidada, et laps võib hügieeniprotseduure küll ise teha, ent vanem peab kindlasti need üle tegema, et kõik hambapinnad saaks korralikult puhastatud ja laps õpiks õiget tehnikat.