Avaleht Tervis Mis on lapse hea une saladus?
Mis on lapse hea une saladus?

Mis on lapse hea une saladus?

Uni on üks meie baasvajadusi, eriti vajalik on see väikelastele, sest puhkeajal toimub ajus kogu õpitu ja kogetu salvestamine. Tihtipeale kipub lapse uinumisest kujunema suur väljakutse, mistõttu oleme koondanud sinu jaoks kokku hea une saladuse, mida järele proovida. Uuri lähemalt ja loo lapse une jaoks soodne keskkond Rume e-poe abiga!

Ideaalne keskkond uinumiseks

Kindlasti peaks olema eesmärk, et laps magab oma voodis ning hiljem ka enda toas. See korraldus on küll lapsevanematele vaevanõudev, kuid pikas plaanis kõigi unele ja vanemate paarisuhtele väga vajalik. Vali selleks lastevoodi, mis vastab sinu lapse eale, olgu see siis võrevoodi või hoopiski Montessori põrandavoodi. Rume.ee valikust leiad kvaliteetsed ja ohutud võrevoodid, laste- kui ka Montessori voodid, mis sobivad erinevas vanuses lastele.

Montessori põrandavoodi. Foto: Manine Montessori

Lisaks magamisasemele on oluline ka toa keskkond. Magamistuba võiks olla enne und õhutatud, natuke jahedam ning hämar või võimalusel täitsa pime. Viimase puhul aitavad hästi pimendavad kardinad või lapse voodi kohale paigaldatud baldahhiin. Igasugused valgusallikad, nagu näiteks öökapilambid või seinavalgused, peaksid olema välja lülitatud. Magamistoas võiks lapsel olla uneajaks mänguasjad korda seatud ning liigsed tähelepanu allikad pilgu alt ära pandud.

Väike heli või niiöelda müra, isegi kõrvaltoast, ei tee paha. Mõnikord segavana tunduv heli võib isegi aidata lapsel uinuda. Näiteks kõrvaltoast kostuv jutustamine või praegu väga populaarne white noise või mõni teine rahustav meloodia. Igasuguste helide kasutamise puhul on oluline, et laps oleks nendega harjunud juba sünnist saati.

Oluline on unerutiin

Kõige olulisem tegur une juures on päevaplaan. Kõik vanemad teavad, et igasugused üllatused ja ootamatud muutused tekitavad küll lapses esialgu elevust, kuid hiljem on sellel ka oma tagajärjed, sest lapsele etteaimatav turvaline keskkond on muutunud. Ka mitmed uuringud on tõestanud, et lastele pakub rutiin suurt turvatunnet. Seega on oluline jälgida, et nii üles ärkamise, kui ka magama minemise ja lõunaune kellaaeg oleks üldjoontes samad. Ka nädalavahetusel hommikuti tunduvalt kauem magamine lõhub juba tekkinud une rütmi ning lõpuks on esmaspäeval ärkamine veel raskem. Sama kehtib ka õhtul tavapärasest hiljem uinumise osas, kui on ekslik ootus, et küll siis laps magab hommikul kauem. Tegelikult on aga tulemuseks lapse häiritud ööuni ja enamasti veel varem ärkamine, sest tema harilik ööpäevane unerütm on rikutud. Mida täpsem on päevarütm, seda täpsemini teab laps, mis teda ees ootab ning ühelt tegevuselt teisele üleminek on sujuvam.

Seega on hea une kõige suurem abiline ja sõber päevarutiin ja kindlad tegevused. Mida rohkem suudab laps ise oma päeva ette aimata, seda väiksema protestiga toimub igast tegevusest teise üleminek. Ja rahulik ning hea uni on meile kõigile äärmiselt oluline, sest hästi puhanud inimene on õnnelik inimene. Unerutiini loomiseks kui ka päeva tegevusteks leiad vajalikud vahendid ja mööbli Eesti suurima valikuga Montessori mööblit ja mänguvahendeid pakkuvast Rume.ee veebipoest. Avasta tootevalik ning telli mugavalt kvaliteetseid tooteid oma lapse arengu toetamiseks!