Avaleht Tervis MÕÕDUKAD PÜHAD I Mõõdukus on ka pühade ajal voorus
MÕÕDUKAD PÜHAD I Mõõdukus on ka pühade ajal voorus

MÕÕDUKAD PÜHAD I Mõõdukus on ka pühade ajal voorus

Pikkade pühade eel on paslik üle korrata – alkoholiga liialdamine võib kaasa tuua tõsised traumad ja terviserikked.

Pikkade pühade puhul on oht pikalt liialdada alkoholiga ja selle tulemusena võivad juhtuda tõsised traumad, ütleb Ida-Tallinna Keskhaigla erakorralise meditsiinikeskuse juhataja Märt Põlluveer.

Tema sõnul ei ole pühadeaegse südame sündroomi Eestis mõistena kasutusel, kuid maailmas on täheldatud, et pühade ajal tekivad südamerütmihäired alkoholi liigtarvitamise tagajärjel. „Kui juua palju alkoholi, süüa hapukapsast kõvasti peale, siis kõht ägiseb ja alkohol põhjustab südamerütmihäired. Mõõdukus  on voorus,“ paneb Põlluveer inimestele südamele.

Jõulud EMO-s ei erine argipäevadest, kuid täheldada võib muretsevate sugulaste poolt kohale toodavate vanurite suuremat hulka, tihti tuuakse neid igaks juhuks kontrolli. „EMO on valmis erakorralist abi andma 24/7, aga igaks juhuks pöördumine ei ole vajalik. Soovitan pigem pakkuda eakale emotsionaalset tuge, mitte tuua EMOsse. Kui on mingi tervisemure, soovitan pöörduda esmalt perearstile või helistada perearsti telefoniliinile. Veetke pühad koos oma eaka lähedasega, ärge tooge teda igakss juhuks EMO. Vanainimesel on lähedastega palju mõnusam olla pühade ajal kodus kui EMOs järjekorras istuda,“ räägib dr Põlluveer.

Aastavahetuse saabudes saavad EMO-s aktuaalseks ilutulestiku laskmisega seotud vigastused. „Pikaaegse arstikogemuse põhjal võib öelda, et kahe silmaga on lihtsam elada kui ühega. Seega peaks pürotehnika kasutamisel kasutama kaitseprille ja hoidma rakettidega ohutut distantsi, mida tootja on soovitanud. Mitte mingil juhul ärge laske ilutulestikku käest,“ ütleb Põlluveer. „Soovin kõigile häid pühi ja toredat aastavahetust – uskuge mind, uude aastasse on palju mõnusam minna kahe, mitte ühe silmaga.“

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga