Avaleht Toitumine MUNADEVABAD MUNADEPÜHAD I Loomus pakub erilise pasha retsepti
MUNADEVABAD MUNADEPÜHAD I Loomus pakub erilise pasha retsepti

MUNADEVABAD MUNADEPÜHAD I Loomus pakub erilise pasha retsepti

Loomade eestkoste organisatsioon Loomus kutsub juba teist aastat inimesi üles veetma munavabu munadepühi: Facebooki ürituse “Munavabad munadepühad 2021” alla on koondunud juba ligi 20 Eesti organisatsiooni ja ettevõtet, kes kutsuvad üles katsetama traditsioonilisi pühaderoogi taimsel kujul.

Lisaks toiduideede jagamisele soovitakse üritusega pöörata tähelepanu munatööstuse pahupoolele ja kanade halbadele elutingimustele. Loomuse veganiprogrammi Taimsed Valikud programmijuhi Anu Tensingu sõnul on intensiivtööstuses munakanade kasvatamine juba eos julm.

“Munatööstuses on kasutusel mitmed problemaatilised praktikad, näiteks isaste tibude hävitamine, kanade loomuomaste tingimuste puudumine ja kanade aretamine munema tohutus koguses mune, kuid see on nende kehale väga kurnav,” kirjeldas Tensing. “Muna tarbimisele on tänapäeval palju põnevaid ja tervislikke alternatiive, mistõttu loomasõbralikumate valikute tegemine on aina lihtsam.”

“Munavabad munadepühad ei tähenda, et jääd millestki ilma, vaid see pakub hea tunde, et oled loomade heaks midagi ära teinud ning paneb mõtlema kastist välja,” selgitas Loomuse kommunikatsioonijuht Annaliisa Post. “Söögitegemises on munale väga palju asendusi, näiteks saab kasutada banaani, õunapüreed või jahvatatud linaseemneid. Munade värvimise asemel võib aga hoopis kive kaunistada või valmistada maitsva ovaalse munavaba koogi ja selle ära kaunistada.”

Munavabu munadepühi tähistavad koos Loomusega Taimsed Valikud, Eesti Vegan Selts, Loomade Hääl, Taimetoidumess, Ajakiri Vegan, Veganmaailm, Spice the Spirit, Veganfoodie, Rohevalik, Vöner, Rohebox, Veg B12, Rohe Kohvik, St. Maria, Inspiratsioon, Kringel, Vegan Restoran V, Vaba Köök ja Lisanna kohvikud.

Munavabade munadepühade tähistajad ei pea loobuma ka klassikalistest munadepühatoitudest. Näiteks saab valmistada pashat täistaimselt. Inspiratsiooniks jagas oma retsepti Taimsete Valikute vabatahtlik Jelizaveta Kudrjašova.

Pasha Snickersi moodi

Koostisosad:

165 g idandatud toortatart*

260 g leotatud India pähkleid

100 g mahlaseid kivideta datleid (nt Rimi Juicy Dates)

100 g maapähklivõid

130 g kookoskreemi ~24% rasvasisaldusega

150 g taimset piima

15 g kakaopulbrit

peotäis soolatud maapähkleid ja šokolaaditükke

Valmistamine:

Kuivata keotatud India pähklid majapidamispaberiga, et ei oleks lisavedelikku. Blenderda toortatar, India pähklid, datlid, maapähklivõi, kookoskreem ja tiamne piim, kuni segu on ühtlane. Pane pool kogusest sobiva vormi sisse (nt marliga kaetud lillepotti) ja puista peale maapähklid. Ülejäänud segule lisa kakaopulber ja šokolaaditükid. Sega korralikult läbi ja vala esimese kihi peale. Pane pasha 6-8 tunniks külmikusse. Naudi!

* Toortatra idandamiseks pane toortatar hommikul umbes 6 tunniks vette. Seejärel pese voolava vee all ja laota taldrikule. Kata märja majapidamispaberi ja rätikuga. Õhtul pese uuesti ning pane jälle märja majapidamispaberi ja rätiku alla. Hommikuks on tatral idud küljes ja saad alustada pasha valmistamist.