Avaleht Koos koroonast üle Õdedeliit: palume valitsusel anda hooldustöötajatele usku tulevikku
Õdedeliit: palume valitsusel anda hooldustöötajatele usku tulevikku

Õdedeliit: palume valitsusel anda hooldustöötajatele usku tulevikku

Eesti Õdede Liit saatis riigikogu ja valitsuse liikmetele kirja, millega kutsub leidma erakondadeüleselt vahendid tervishoiuprobleemide lahendamiseks. Liit ootab lahendust, mis motiveeriks õdesid ametis jätkama ja tooks süsteemi juurde uusi õdesid.

„Kui COVID-19 pandeemia ühel päeval läbi saab, jõuab tervishoiusüsteem tõelisse kriisi. Oodata on töölt lahkumise lainet. Inimesed on kurnatud. Ühtegi päris otsust olukorra parandamiseks ei ole tehtud – kollektiivlepingu läbirääkimised seisavad ja õdede õppesse vastuvõttu ei ole suurendatud. Õdesid ja teisi tervishoiutöötajaid kiidab küll kogu Eesti, aga õed ootavad tegusid, mis näitaks, et nende eneseohverdust on meie ühiskonnal päriselt vaja,“ ütles kirjas Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus.

Eesti Õdede Liit tegi kollektiivlepingu läbirääkimiste alustamise ettepaneku tööandjatele eelmise aasta suvel, kuid läbirääkimised on peatunud. „Teised riigid tegutsevad – vastuvõttu õdede õppesse on suurendanud näiteks Ühendkuningriik ja Soome. Samuti värbavad mõlemad riigid õdesid jõuliselt välismaalt, sh Eestist. Miks peaks õde jääma riiki, kus teda hinnatakse vaid sõnades, kui naaberriigis on töökorraldus palju mõistlikum ja palk palju parem?“ kirjutas Kannus riigikogu liikmetele.

Ühiskonda lukus hoidva ravivõimekuspiiri seab tervishoiutöötajate puudus. COVID-19 kriis on Eestilt viinud praeguseks 1,57 miljardit eurot, mis pole võrreldav mõnekümne miljoni euroga, mis motiveeriks tervishoiutöötajaid sektoris tööd jätkama.

Vastuvõtu suurendamist õendusõppesse piirab haiglates praktikajuhendamise tasu puudumine. „Õe õppest umbes aasta moodustab praktika tervishoiuasutuses. Praegu praktika juhendamist ei tasustata ja see takistab tervishoiukõrgkoolidel õdede vastuvõtu suurendamist. Sotsiaalministeerium on välja arvutanud, et praktikajuhendamise tasustamine maksaks igal aastal umbes 1,5 miljonit. Piinlik, et Eesti tervishoiusüsteemi õdedepuuduse probleemi lahendamine seisab nii väikse summa taga. Õppijaid ju oleks,“ ütles Anneli Kannus.

Eesti Õdede Liit rõhutas, et praegu on ajalooline võimalus anda lahenduskäik nii kriisi lahendamisele kui ka leevendada aastaid kestnud struktuurset õdedepuudust tervishoius.

Liit kirjutas probleemist ka 27. jaanuaril.

Riik teatas 22. märtsil, et plaanib haigekassale anda lisaeelarvest 59,3 miljonit eurot.