Avaleht Tervis Ole teadlik! Farmatseut Merilin Israel: maks on sama oluline kui süda
Ole teadlik! Farmatseut Merilin Israel: maks on sama oluline kui süda

Ole teadlik! Farmatseut Merilin Israel: maks on sama oluline kui süda

Farmatseudi Merilin Israeli sõnul teavad inimesed, et ilma südameta ei ole võimalik elada, kuid vähem teadvustatakse, et sama kehtib ka maksa kohta. Võib tulla üllatusena, et maks täidab organismis üle 500 elutähtsa funktsiooni ja ekslikult kiputakse alahindama ka maksa suurust.

„Maks on inimese suurim siseorgan ja jääb kõikidest inimorganitest suuruselt alla vaid nahale. Täiskasvanud inimese maks kaalub umbes 1-1,5 kg ja kui püüda luua võrdlusi, on see umbes sama suur kui jalgpall,“ rääkis Israel.

Eestimaalaste maksa teadlikkust käsitlenud Norstati uuring näitas, et ehkki küsitletud teadsid suhteliselt hästi, et maks asub paremal pool rindkere all (68%), oskas maksa suurust õigesti hinnata vaid 34% vastanutest. Valdav enamik alahindab maksa suurust, seejuures 56% peab maksa sama suureks kui tennisepall ja 10% umbes sama suureks kui golfipall.

Maks on organismi kaitsekilp 

Israeli sõnul võib maksa pidada meie organismi kaitsekilbiks ja keemialaboriks, mis kaitseb organismi kahjulike ainete ning keskkonnamõjude eest. „Maksa kanda on üle 500 funktsiooni, millest kõige tähtsamad on ainevahetuses osalemine, vere puhastamine ja verekoguse reguleerimine, ohtlike bakterite hävitamine ning kasulike vitamiinide, nagu D-, K-, PP- ja B-grupi vitamiinide kogumine. Lisaks toodab maks A-vitamiini, mis on eelkõige oluline nägemisprotsessideks, antioksüdantseks regulatsiooniks ning organismi viljakusvõime tagamiseks,“ selgitas ta.

Maksa funktsioon

Värske maksauuring näitas, et eestimaalaste seas on tuntuim maksa funktsioon organismi sattunud mürkainete kahjutuks tegemine ja vere puhastamine, mida teadis ühtekokku 88% küsitletutest. 42% oli teadlik, et maks osaleb ainevahetuses, kuid ekslikult arvas 8% küsitletutest, et maks toodab insuliini ning uriini (5%), mis siiski maksa funktsioonide alla ei kuulu.

 Hooli maksast samamoodi nagu südamest 

„Kuigi maks ei ole nii romantiline nagu süda, ei tohiks see saada vähem tähelepanu ja hoolt. Maks on väga eriline organ, kuid selle olemasolu ja tähtsus kipuvad sageli ununema. Kutsun kõiki üles mõtlema ja hoolima oma maksast samamoodi nagu südamest,“ sõnas Israel.

Mida saab teha maksa tervise heaks?

Tema sõnul saavad inimesed oma maksa tervise heaks väga palju ise ära teha – lihtsad võtted on hoiduda alkoholist või piirata selle tarbimist, ei tohiks liialdada suure rasvasisaldusega toiduga ning tuleks jälgida, et toidusedelis oleks rohkelt köögivilju. Kindlasti ei tohiks peljata ka apteekri või perearstiga nõu pidamist.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga