Avaleht Tervis Peaasi.ee ootab kogemuslugusid suitsiidiennetuspäevaks ja vaimse tervise kuuks
Peaasi.ee ootab kogemuslugusid suitsiidiennetuspäevaks ja vaimse tervise kuuks

Peaasi.ee ootab kogemuslugusid suitsiidiennetuspäevaks ja vaimse tervise kuuks

Peaasi.ee kutsub kõiki üles jagama oma lugusid, mis on rasketel hetkedel toetanud ja edasi liikuda aidanud. Kogutud lugusid jagatakse anonüümselt 10. septembril toimuva suitsiidiennetuspäeva “Olen olemas” raames, Peaasi.ee kodulehel ja oktoobris vaimse tervise kuu raames valmival rändnäitusel. 

Lugusid kogutakse kuni 6. septembrini selleks loodud elektroonilisel vormil, samuti suitsiidiennetuspäeva raames Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus ja Vabaduse väljakul, Tartus Raekoja platsil ja Aparaaditehases. 

“Peaasi.ee koondab tänavuse suitsiidiennetuspäevaga seoses oma tegevused märksõnade “Olen olemas” alla – see tähendab, et oleme olemas nii iseenda kui ka teiste jaoks ja et oleme päriselt kohal ja olemas. Ühtlasi soovime üheskoos jõuda sammu lähemale olukorrale, kus vaimse tervise murede jagamine on sama loomulik kui füüsilisest tervisest rääkimine,” ütles Peaasi.ee tegevjuht Anna-Kaisa Oidermaa. Oodatud lugudeks võivad olla edasi aitavad sõnad, teise kogemuse kuulamine või ka teadmine, et on keegi, kes saab sinu jaoks olemas olla. 

Suitsiidiennetuspäeva raames tutvustab Peaasi.ee Tallinna ja Tartu kohvikutega koostöös vaimse tervise kohviku kontseptsiooni. “Loome vaimse tervise esmaabi läbinud vabatahtlike abil sobiva kohtumispaiga inimestele, kes sel päeval tunnevad, et vajaksid toetavat kuulajat, ja jagame inimestelt kogutud lugusid, et pakkuda tuge just neile, kes seda kõige rohkem vajavad,” rääkis Oidermaa.  

Igal aastal võtab Eestis endalt elu umbes 200 inimest ja iga suitsiid mõjutab uuringute järgi keskmiselt 135 lähikondlast. See tähendab, et suitsiidi tõttu kannatab igal aastal umbes 27 000 inimest. Õigeaegse ennetusega on paljud suitsiidid välditavad ja seetõttu pöörabki Peaasi.ee tänavusel rahvusvahelisel suitsiidiennetuspäeval, 10. septembril inimeste tähelepanu just sellele, mis on inimesi nende elu rasketel hetkedel, perioodidel aidanud ning kuidas saab vaimse tervise esmaabi osutamisega toeks olla.

MTÜ Peaasjad tegeleb vaimse tervise edendamisega, probleemide ennetusega, varase sekkumisega ja häbimärgistamise vähendamisega ühiskonnas. Peaasjad pälvis 2020. aasta tervisesõbra tiitli ja presidendi sotsiaaltöö aastapreemia.