Avaleht Tervis Regionaalhaigla võttis esimesena kasutusele digiregistratuuri
Regionaalhaigla võttis esimesena kasutusele digiregistratuuri

Regionaalhaigla võttis esimesena kasutusele digiregistratuuri

15. jaanuaril käivitati üleriigiline digiregistratuur, mille võttis raviasutustest esimesena kasutusele Põhja-Eesti regionaalhaigla.

Regionaalhaigla eriarstide vastuvõtule saab broneerida vastuvõtuaega riiklikus patsiendiportaalis www.digilugu.ee. Teised haiglavõrgu haiglad liituvad üleriigilise digiregistratuuriga poole aasta jooksul.

Tervise- ja tööminister Riina Sikkuti sõnul teeb digiregistratuur inimeste jaoks arstiaja leidmise lihtsamaks ja suurendab läbipaistvust. „Patsient saab edaspidi broneerida arstiaega kõikidesse raviasutustesse ühest kohast. Lisaks seotakse digiregistratuuri kasutuselevõtuga omavahel arstide väljastatavad digisaatekirjad ja broneeritud vastuvõtuajad. See tähendab, et korraga on võimalik broneerida aeg vaid ühe arsti juurde ja uue aja saab sama saatekirjaga broneerida alles siis, kui eelnev broneering on vabastatud,“ ütles Sikkut. „See välistab võimaluse, et ühe saatekirjaga broneeritakse aegasid mitmete erinevate arstide juurde.“

Digiregistratuuri juurutamine annab võimaluse ravijärjekordade täiendavaks sisuliseks analüüsiks. „Digiregistratuur ei lahenda automaatselt ravijärjekorda probleemi, kuid suurendab läbipaistvust. Tekib võimalus mõõta aega, mis kulub saatekirja väljastamisest kuni arsti visiidini. Seeläbi saame teada ka, kuhu tulevikus enam ressurssi suunata,“ lisas minister Sikkut.

„Regionaalhaigla on tihedas koostöös Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskusega testinud läbi kõik päriselus ettetulevad võimalikud olukorrad, et tuvastada kitsaskohad,“ ütles Põhja-Eesti regionaalhaigla e-haigla juht Imbi Kivi-Sild. „Endiselt on võimalik vastuvõtuaegu planeerida ka teisi kanaleid kasutades: telefonis, haigla digiregistratuuris ja haigla registratuuris kohapeal.“

Üleriigiline digiregistratuur täidab oma tegelikku eesmärki siis, kui võimalikult paljud tervishoiuasutused on lahenduse kasutusele võtnud. Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) juhi Katrin Reinholdi sõnul sõltub teiste haiglate liitumise aeg nende arendusvõimekusest ja raviasutuste infosüsteemide keerukusest. „Arendusteks vajaliku info on TEHIK nii raviasutustele kui ka infosüsteemide arendajatele edastanud,“ ütles Reinhold.

Eesti Haigekassa juhi Rain Laane sõnul on raviasutustel huvi digiregistratuuriga liitumiseks olemas. „TEHIK-il on vajalik tehniline võimekus loodud, seega on haiglatel aega pool aastat teha enda infosüsteemide arendused ja digiregistratuuriga liituda. Sellekohase märke oleme teinud ka ravi rahastamise lepingutesse,“ ütles Laane.

„Haiglate liidu jaoks on digiregistratuuri juurutamine ja arendamine selle aasta üks olulisemaid prioriteete,“ ütles Eesti Haiglate Liidu juhatuse esimees Urmas Sule. „Oleme kokku leppinud kõigi haiglate valmisoleku liitumiseks hiljemalt juulis ja tagame projekti patsiendikeskse rakendamise.“

Liituma on oodatud ka eratervishoiuasutused.

Katrin Reinhold rõhutas, et loodud lahendust on kavas järk-järgult edasi arendada. „Esimeses etapis on loodud võimalus vastuvõtuaegasid broneerida, muuta ja tühistada, näha kõiki väljastatud saatekirju ja tehtud broneeringuid ühes vaates. Jälgime ja hindame, kuidas digiregistratuuri juurutamine sujub ning seejärel kavandame edasised arendused,“ ütles Reinhold.