Avaleht Tervis Riina Raudsik: tablettide ületähtsustamine ei taga meile tervist
Riina Raudsik: tablettide ületähtsustamine ei taga meile tervist

Riina Raudsik: tablettide ületähtsustamine ei taga meile tervist

5. aprillil toimus Eesti Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis Dr. Riina Raudsiku ülevaatlik loeng “Haigustele eelnevad märguanded”, mis hõlmas peamiselt soolestiku ja ainevahetuse valdkonda, kuid ka muid tema põhiteemasid. Kohapeal sai osta meediku sulest ilmunud raamatuid, mille hulgas värskelt täiendatud kujul välja antud “Eelmäng haigustele. Õpi kuulama oma keha märguandeid”.

Jõudsin kohale pool tundi enne algust. Saali uste taga koridoris lebasid müügilaual armastatud arstist autori loomingulised pärlid, valmis leidma oma kohta soovijate koduriiulis. Valisin omale istekoha ja seadsin end sisse, saali laealustest kõlaritest kõrvu hellitamas vaikne rahustav kevadine linnulaul. Mõnusas meditatiivses sirinas otsisin kotist välja oma märkmiku, kuhu tegin esimesed sissekanded lahedast miljööst. Seinal säras lai ekraan sissejuhatava tekstilõiguga, mille juures fotol oodatud esineja, särava inimliku naeratusega. Kaheksa pikka pingirida ootasid külalisi kuulama sõnumeid kirjutavalt meedikult, kelle panus Eesti ühiskonna heaollu väärib kahtlemata sügavat kummardust. Hubane avar ruum täitus tasapisi tulijatega, kelle hulgas lugupeetud lektori kollegid, võitluskaaslased, sõbrad ja austajad. Väljareklaamitud ajaks saabus päevakangelane isiklikult, täites kogu keskkonna talle omase sooja päikselise olekuga.

Loengu algul viitas libeda sulega tohter lühidalt oma vastilmunud teosele “Eelmäng haigustele. Õpi kuulama oma keha märguandeid”, mis pisut uuenenult ilmavalgust näinud ja tutvustas põgusalt selle sisu. Raamat, mis minulgi vanemas vormis loetud, meenutab autori töökogemusi  Kiirabihaiglas südamekirurg Toomas Sullingu meeskonnas, koos värvikate, ärevate ja kohati koomiliste seikadega. Raamatus esinevad kõik asjaosalised õigete nimedega ja lugeja saab aimu uskumatutest olukordadest, millest tuli omal ajal läbi käia, et õppida, areneda ja jõuda teadjamana tänasesse päeva.

Seejärel alustas peaaegu 42 aastat meditsiinis tegutsenud doktor Raudsik loenguosaga, milles peatus   üldistavalt tähtsatel teemadel, millest saab osa ka tema raamatute, salvestatud raadiosaadete ja videote vahendusel. Ta rõhutas ainevahetuse tähtsust organismi funktsioneerimisel ning energia saamist, seostades selle faktiga, et inimene on väli. Bakteritel peatudes tõdes doktor, et oleme märgilise ajastu eel, kus lõpeb bakterite arutu hävitamine ja tõuseb hinda nende säilitamine ja juurde saamine. On ju bakterid tähtsaimad osad inimkehas, mida peab hoidma. Veel rõhutas ta probiootikumide tähtsust, millega tulevikumeditsiin lõviosas ravima hakkab ning loetles, mida kõike head bakterid meie organismis teevad.

Loomulikult pühendas rõõmsameelne Riina ka selles loengus oma aja veemajanduse osatähtsusele meie tervises, kuna sellest majandusharust teatavasti ei saa üle ega ümber. Siinkohal tõi näite inimesest, keda ei õnnestunud tervendada ravimitega terve aasta vältel, kuid kes tervenes õige vee joomisega arstide hämmelduseks. Õige vee tarbimise osas loetles doktor jällegi üles häired, mis võivad meid tabada ilma selle meetodita. Keha keskkonna korrashoid algab õigest veest, mille  tarbimist peab alustama tasapisi, ettevaatlikult, arvestades esialgu võimalike tagasilöökidega, kuna keha harjub, kohaneb uue veega.

“Meie toitained on olemuselt orgaanilised happed, mistõttu aluselise keskkonna hoidmiseks on õige vee tarbimine tõhusaim moodus.”

“Vesi on tervise võti.”

Salvestasin endale taas mälukurdudesse juba ammu kuuldud ja loetud tõe legendaarse lektori varasalvest.

Mineraalide olemust lahates toonitas tohter taaskord maa ja inimese sarnasust mineraalide sisalduse kontekstis, kusjuures mõlemas on viimastel kümnenditel järjekindlalt pingutatud selles suunas, et vajalikke mineraale kaitsmise asemel hävitada. Kogu looduse saastamise ja mürgitamise pärast südant valutanud esineja konstateeris siinkohal kurblikku seisukohta, et ilmselt pole katastroof enam kaugel ja selle jama me ise endale kaela tõmbame.

Doktor tunnistas jutu sees tõde, et tablettide ületähtsustamine ei taga meile tervist ning et soolade osas tuleks menüüst kõrvaldada valge peensool. Selle asemel peaks kasutama mineraaliderikkaid jämedaid sooli, millest aluselise vee hulka sobiks paremini Himaalaja sool, kuna selle koostis olevat täna kõige usaldusväärsem.

Loengust jäid kõlavalt meelde elutarga kogenud Riina Raudsiku lipulaused:

“Inimene on isetervenev olend, kellele on kõik selleks vajaminev sisse kodeeritud.”

“Aluseline keha on terve.”

“Tervis on inimese enda kätes, mitte arsti omades.”

“Kõiki seisundeid saab tervendada.”

Selliste õilsate õpetuste ja soojade soovitustega kulges umbes tund aega väldanud üldistav loeng väikeses saalis, meeldivas seltskonnas, kus igaüks sai midagi ja kordamine täiendas teadmisi. Oli tore, tervema maailma poole suunav etteaste energiliselt väärikalt daamilt, keda väga paljud Eestimaa inimesed tänu ja kiitusega südames kannavad.

Aitäh, kordumatu Riina Raudsik, oma teadmiste jagamise eest ja me kõik ootame Sinuga uusi, rikastavaid kohtumisi suurtes ja väikestes saalides üle Eesti.

Andre Tamm

Loengu külastaja, kirjanik

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga