Avaleht Koos koroonast üle Tallinn hakkab tallinlastele esimese haiguspäeva eest toetust maksma
Tallinn hakkab tallinlastele esimese haiguspäeva eest toetust maksma

Tallinn hakkab tallinlastele esimese haiguspäeva eest toetust maksma

Tallinna linn hakkab avalduse alusel tallinlastele maksma esimese haiguspäeva eest toetust 30 eurot, et julgustada haigestunud inimesi juba esimeste haigustunnuste ilmnemisel haiguslehte võtma.

„Tegime valitsusele ettepaneku hüvitada viiruse intensiivse leviku tõttu inimestele juba esimene haiguspäev, sest viirus levib praegu just töökohtades. Kuna viiruse levik on jätkuvalt väga laialdane, siis otsustas linn hakata toetust maksma. Meie eesmärk on Tallinnas inimeste julgustamine juba esimeste haigustunnustega koju jääma,“ ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

Haigekassa maksab Tallinna elanikule haigushüvitist päevas keskmiselt 26,7 eurot. Sellest lähtuvalt otsustas linn kehtestada esimese haiguspäeva toetuseks tallinlasele 30 eurot sõltumata sissetuleku suurusest. Eelkõige on toetus mõeldud madalama sissetulekuga inimestele, kuid seda saavad taotleda kõik haiguslehele jäänud inimesed.

Esimese haiguspäeva toetust saab küsida alates 25. märtsist alanud haiguslehe puhul. Esialgse plaani järgi on esimese haiguspäeva eest kavas tallinlastele toetust maksta aprilli lõpuni, vajadusel meedet pikendatakse. Muudatused sotsiaaltoetuste maksmise tingimuste ja korra määruses peab eelnevalt veel heaks kiitma ka linnavolikogu.

Esimese haiguspäeva toetuse taotlemiseks peab inimene tegema ise avalduse Tallinna e-teenuste lehel. Toetust saab hakata ka tagantjärele taotlema 15. aprillist e-taotluskeskkonnas või linnaosavalitsuse teenindussaalis.

Toetuse saamiseks peab inimene olema registreeritud Tallinna elanikuks. Haigestumise korral pöördub töötaja esmalt perearsti poole, kes avab haiguslehe. Tööandja esitab haigekassale vajalikud andmed ja kinnitab haiguslehe. Seejärel esitab töötaja linna universaaltoetuste infosüsteemis taotluse. Süsteem kontrollib taotleja elukoha andmeid rahvastikuregistrist ja töövõimetuslehe andmeid haigekassa infosüsteemist ning seejärel teeb linn inimesele väljamakse.

Koroona tõttu kehtestatud haiguslehtede hüvitamise korra järgi on töötaja omavastutus esimene haiguspäev, tööandja maksab hüvitist teisest viienda päevani ja haigekassa kuuendast päevast. Hüvitisemäär on 70% eelmise aasta töötasu päevamäärast.

Keskmiselt alustatakse Tallinnas ühes kuus 25 000 töövõimetuslehte. See tähendab, et ühes kuus võib toetusmeetme hind kujuneda kuni 750 000 euro suuruseks.

Indrek Saar sõnas täna riigikogus, et haiguspäevade hüvitamine alates esimesest päevast maksaks kogu Eestile rahandusministeeriumi arvutuste järgi selle aasta lõpuni 8,5 miljonit eurot. Ta küsis, kas minister Jaak Aab plaanib veel lisaeelarve raames teha ettepanek viia sisse muutus ja leida see raha haiguspäevade hüvitamiseks esimesest päevast.

Aab ütles, et praeguse korra järgi on ainult esimene haiguspäev inimese omavastutus, teine kuni viies päev on tööandja vastutus ja sealt edasi haigekassa vastutus. Selline muudatus hakkas kehtima 1. jaanuarist ajutise meetmena ja pidi kehtima aprilli lõpuni, kuid valitsus tõi riigikokku eelnõu, mis pikendaks seda korda aasta lõpuni. Ta ütles, et hüvitamise alguse ehk haigekassat ja haigekassa eelarvet puudutava küsimuse puhul tuleb saada kokkuleppele ka tööturu osapooltega – tööandjate esindajatega, töövõtjate esindajatega. „Meie tööturu osapooltega läbi räägitud lahendus on see, mida me pakume, mis on eelnõuna esitatud ja mis on ka lisaeelarve mõjuna arvestatud 12 miljonit eurot,“ lisas ta.