Avaleht Tervis TALLINNA ETTEVÕTLUSAMET JUHIB TÄHELEPANU! 1. juulist tankla- ja pisipoest kangemat kraami ei saa
TALLINNA ETTEVÕTLUSAMET JUHIB TÄHELEPANU! 1. juulist tankla- ja pisipoest kangemat kraami ei saa

TALLINNA ETTEVÕTLUSAMET JUHIB TÄHELEPANU! 1. juulist tankla- ja pisipoest kangemat kraami ei saa

VeinTallinna Ettevõtlusamet juhib tähelepanu, et 1. juulist jõustub linnavolikogu määrus, millega piiratakse alkohoolsete jookide jaemüüki.

Alates 1. juulist 2015 on kange alkohoolse joogi (etanoolisisaldus üle 22 mahuprotsendi) jaemüügile Tallinna linnas seatud täiendavad piirangud – kange alkohoolse joogi müük on lubatud kauplustes, mille üldpind on vähemalt 150 m2 ja keelatud tanklakaupluses või tankla lähialal asuvast kauplusest, mille sissepääs asub vähem kui 15 m kaugusel lähimast tankurist.

„Alkohoolse joogi müügipiirangute eesmärgiks on rahva tervise kaitse ja avaliku korra tagamine,“ ütles abilinnapea Merike Martinson. „Alkoholi kättesaadavuse piiramisega kaitseme tarbimisharjumusi muutes rahva tervist ning ühtlasi muudame ka ühiskonna suhtumist ja käitumisnorme.“

Alkohoolse joogi kättesaadavuse reguleerimine aitab vähendada liigtarbimist, alkoholijoobes õigusrikkumiste toimepanemist ning avalikus kohas käitumise üldnõuete rikkumist.

„Seda, et alkohoolse joogi jaemüügi täiendav reguleerimine ja piirangute kehtestamine on vajalik, näitab ka asjaolu, et seadusandja on pidanud oluliseks sätestada kohalikule omavalitsusele õiguse kehtestada täiendavaid nõudeid alkohoolse joogi müügikohtadele, sortimendile ja müügivormile,“ ütles Martinson.

Martinsoni sõnul on alkohoolse joogi müügi reguleerimine avalikes huvides, vähendamaks alkohoolsete jookide kui tervisele kahjulike ainete tarbimisest ühiskonnale tulenevaid kahjusid. Alkohoolse joogi müügikohtadele kehtestatud nõuded lähtuvad riiklikust alkoholipoliitikast, lisas Martinson. Alkoholi hankimise lihtsust ilmestab asjaolu, et 100 000 elaniku kohta on Eestis 195 kange alkoholi müügikohta, samas Soomes on see näitaja 6,5, Norras 5,1 ja Rootsis 4,5.

„Kusjuures Tallinnas on ainuüksi 1000 elaniku kohta 4,7 müügikohta. Alkoholi liigkerge kättesaadavus on suure alkoholitarbimise üks põhiprobleeme,“ tõdes Martinson. „Kättesaadavus on üks olulisemaid kogutarbimist mõjutavaid faktoreid. Juulist jõustuvate piirangute peamine eesmärk ongi läbi müügikohtade arvu piiramise kange alkoholi tarbimist piirata.“

Kommentaarid