Avaleht Toitumine Täna on toiduohutuspäev
Täna on toiduohutuspäev

Täna on toiduohutuspäev

Täna, 7. juunil toimuval ülemaailmsel toiduohutuspäeval on õige aeg tuletada meelde, et ohutu toit peab olema tarbijate, järelevalve, käitlejate ja toidutootjate ühine soov ja jagatud vastutus.

Maaeluministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja Martin Minjajev ütles, et tegelikult saab toidust tulenevate riskide vähendamiseks iga inimene ise palju ära teha. „Kahtlemata on üheks olulisemaks märksõnaks kodune hügieen. Seetõttu on oluline enne söögi valmistamist pesta käsi ja köögiriistu, samuti jälgida toidu säilitamisel ja valmistamisel vajalikku temperatuuri,“ lausus Minjajev.

Kindlasti tasub muust toidust eraldi hoida toores looma- ja linnuliha ning mereannid. Nende mahlad võivad sisaldada ohtlikke mikroorganisme, mis võivad toidu säilimise või valmistamise ajal kanduda teistele toiduainetele. Toorest ja valmistoitu peaks säilitama eraldi nõudes. Samuti on toore toidu käitlemisel mõistlik kasutada eraldi nuga ja lõikelauda.

Oluline on ka toidu kuumutamine, seda ka teistkordsel toidu valmistamisel. Õige kuumutamine hävitab peaaegu kõik ohtlikud mikroorganismid. Eriti oluline on põhjalikult kuumutada looma- ja linnuliha, mune ja mereande. Valmistatud toitu pole soovitav toatemperatuuril hoida kauem kui 2 tundi. Valmistatud toitu, mis on kiiresti riknev, tasub jahutada alla 5 kraadi. Samuti peaks valmistatud toitu hoidma serveerimisel üle 60 kraadi kuumana, et peatada ohtlike mikroorganismide kasv. Liiga kaua ei tasu toitu säilitada isegi külmkapis.

Kõige turvalisem on kasutada puhast või töödeldud vett ja värsket toorainet. Tarvitada ei tohiks säilimisaega ületanud toitu. Väga oluline on pesta puu- ja juurvilju, eriti kui süüa neid toorelt.