Avaleht Tervis Täna tähistatakse ülemaailmset esmaabi päeva
Täna tähistatakse ülemaailmset esmaabi päeva

Täna tähistatakse ülemaailmset esmaabi päeva

12. septembril tähistatakse ülemaailmset esmaabi päeva. Igal aastal septembri teisel laupäeval juhib Punase Risti ja Punase Poolkuu Liikumine rahvusvahelise kampaaniaga tähelepanu esmaabialaste teadmiste ja oskuste vajalikkusele, et ennetada vigastusi ja päästa elusid.

Sel aastal keskendub ülemaailmne esmaabi päev esmaabile koroonapandeemia tingimustes. Hoolimata sellest, et koroonaviiruse põhjustatud pandeemia tekitab hetkel kogu maailmas suurt muret, esinevad selle kõrval siiski ka muud haigused ja vigastused. Tõsised vigastused vajavad kohest abi ja koroonahirmus ei saa jätta seda abi andmata. Kiire ja oskuslik esmaabi andmine aitab päästa elusid. Heal tasemel esmaabi aitab seejuures vähendada ka koormust meditsiinisüsteemile.

Oluline on, et inimene oskaks esmaabi andes ka iseennast kaitsta. Praegustes oludes tähendab see näiteks teadmisi ohutusnõuetest ja oskust järgida koroonaviiruse leviku tõkestamiseks antud soovitusi. Lisaks teadmistele ja oskustele on esmaabi andmiseks vaja aga ka enesekindlust ja julgust sekkuda.

„Esmaabiõpe ei paku osalejatele mitte ainult teadmisi ja oskuseid, kuidas ettenägematutes olukordades kiiresti ja efektiivselt reageerida. Esmaabikoolitus annab inimesele ka enesekindluse ja julguse vajalikul hetkel tegutseda!“ rääkis Eesti Punase Risti arendusjuht Kristi Rillo.

Eesti Punane Rist õpetab esmaabi põhiteadmisi kogu elanikkonnale – alates lasteaialastest kuni eakateni välja. Erilise tähelepanu all on ka õpetajate ja lastevanemate teadlikkuse tõstmine esmaabivaldkonnast.

„Just järjepidevus läbi mitme erineva vanuseastme annab selle julguse esmaabi andmisel. Kui oled juba maast madalast õppinud, et kiire tegutsemise ja õigete võtetega võid päästa kellegi elu, siis sa vajalikul hetkel kõhklema ei jää, vaid tegutsed!“ sõnas Rillo.

„Tihtipeale inimesed ei lähe abivajajale appi, mitte sellepärast, et nad ei taha aidata, vaid neil puudub selleks julgus,“ selgitas Rillo. „Praktiline õpe ja pidev harjutamine, oma teadmiste ja oskuste värskena hoidmine on väga olulised selleks, et meil oleks õigel hetkel reageerimiseks piisavalt enesekindlust,“ lisas Rillo.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga