Avaleht Tervis Teadusuuring tõestas viljakusmonitori ja sellega ühilduva äpi usaldusväärsust rasedusest hoidumisel
Teadusuuring tõestas viljakusmonitori ja sellega ühilduva äpi usaldusväärsust rasedusest hoidumisel

Teadusuuring tõestas viljakusmonitori ja sellega ühilduva äpi usaldusväärsust rasedusest hoidumisel

Trendid FEMTECH ehk tarkvara, diagnostika ja tootearenduse suunal, mis keskenduvad naiste tervisele on tõusvas suunas. Apple-i iTunes Store-is saada olevast 90 000-st äpist keskendub lausa 7% ehk 6300 naiste tervisele, menstruatsioonile ning rasedusele (Allikas: Institute for Healthcare Informatics).

Seoses teadlikkuse tõusuga soovib üha enam naisi vältida hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid ning valida selle asemel ravimivaba meetodi. Nutitelefonide ajastul kasutavad paljud oma tsükli jägimiseks mobiiliäppe – olemaks teadlik järgmisest menstruatsioonist, vältimaks rasedust või siis hoopis beebi planeerimiseks.

Kuid ettevaatust – ohutus eelkõige! Günekoloogid hoiatavad, et äppide kasutamine ei ole turvaline viis rasedusest hoidumiseks. Riskideks võivad osutuda vead kasutaja sisestatud infos ning selle info valesti interpreteerimises.

Üks usaldusväärne alternatiiv on aga viljakusmonitor. Uus Valley Electronics AG ning Erlangen-i Ülikooli naistekliiniku poolt läbi viidud uuring tõestas, et viljakusmonitor Daysy ning nutitelefoni äpi DaysyView kombinatsioonile võib ideaalsel kasutamisel rasedusest hoidumisel olla sama kindel kui hormonaalsetele ja kehasiseste vahenditele.

Daysy on viljakusmonitor, mis kasutab naise hommikuse basaaltemperatuuri andmeid jälgimaks ja analüüsimaks individuaalset menstruatsioonitsüklit. DaysyView äpist näeb isiklikke tsükliandmeid nutitelefoni või tahvelarvuti vahendusel. Paljud uuringud on näidanud, et äppide kasutamine aitab tõsta patsiendi tähelepanu oma seisundi suhtes ning motivatsiooni tervist parandada. Telefoniäpid on meil pidevalt käepärast, info on kiiresti igal ajal jälgitav ning nendes kujutatavad graafikud võimaldavad esitada keerulist infot lihtsal viisil.

BioMed Central portaalis avaldatud uuringu eesmärgiks oli välja selgitada, kas äpp võib tõsta viljakusmonitori kui meditsiinilise seadme usaldusväärsust rasedusest hoidumisel. Eelnevalt on kliiniliste uuringutega tõestatud, et Šveitsi tootja Valley Electronics AG viljakusmonitoridega loomuliku pereplaneerimise meetodit kasutades on seadme usaldusväärsus 99,3% ideaalsel ning 96,2% tüüpilisel kasutamisel.

Värske uuring leidis, et kui kasutada DaysyView tsükliäppi koos Daysy viljakusmonitoriga on meetod tüüpilisel kasutamisel usaldusväärne 98,7%, ideaalsel kasutamisel aga lausa 99,4%.

Tüüpilise kasutamise hulka on arvatud kasutaja tehtud vead ning võimalikud vahekorrad kollastel ja punastel päevadel, mil monitor näitab viljastumise võimalikkust. Meetodipõhine kasutamine kajastab naisi, kes ei olnud vaginaalses vahekorras viljakatel päevadel, vaid ainult rohelistel, ehk monitori järgi viljastumiseni mitte viivatel päevadel. Ideaalse kasutamise kindlus rasedusest hoidumisel, kus kasutajad on kaitsmata vahekorras rohelistel ning lisakaitsega vahekorras kollastel ja punastel päevadel fikseeriti uurinu järgi 99,2%-le.

Kõnealune uuring näitas, et äpi lisamine viljakusmonitorile tõstis oluliselt rasedusest hoidumise kindlusprotsenti just tüüpilisel kasutamisel.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga