Avaleht Tervis TEE TEST I Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?
TEE TEST I Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?

TEE TEST I Kas sa peaksid oma alkoholi tarvitamise pärast muretsema?

Alkoholist tulenevate kahjude ulatus Eestis ei tule enamikule meist üllatusena. Olukorra parandamisel peab rõhu asetama eelkõige ennetusele. Lisaks ennetustööle laste ja noorukite seas on oluline märgata ka täiskasvanuid, kelle puhul peetakse tõhusaks alkoholi liigtarvitamise varajast märkamist ja selle teema tõstatamist.

Alkoholi liigtarvitamisest rääkimine ei tohiks olla keerulisem kui tubakast loobumise vestlus

Ennetuses on roll paljudel spetsialistidel, sealhulgas üldarstiabi osutajad, sotsiaaltöötajad, lastekaitsetöötajad, politseinikud, kriminaalhooldajad, sotsiaalkindlustusameti ja töötukassa spetsialistid, tööandjad jpt. Need, kes puutuvad oma töös kokku alkoholi liigtarvitajatega, võivad kliendiga alkoholist rääkides tunda ebamugavust ja seetõttu jääbki „tundlik“ teema puutumata. Alkoholi liigtarvitamisest rääkimine ei tohiks olla keerulisem kui tubakast loobumise vestlus, mis on tänapäeval tervisekäitumisest rääkimises elementaarne. Alkoholist põhjustatud terviseprobleemidest saad lähemalt lugeda siit.

Alkoholi teema tõstatamiseks on spetsialistil võimalus kasutada AUDITit – testi alkoholitarvitamise hindamiseks. Testi saab ka välja printida ja paberil täita. Testi tulemusest saab teada, milline on alkoholi tarvitamisest tingitud terviserisk ning kas on soovitatav koguseid vähendada. Testi tulemus on abiks spetsialistile otsuse tegemiselt, mida järgmisena ette võtta. Allpool on lühike selgitus soovituste andmiseks testi tulemuste põhjal.

AUDIT – test alkoholi tarvitamise hindamiseks

Antud test on välja töötatud Maailma Terviseorganisatsiooni poolt juba 1993. aastal. Aastate jooksul on seda palju katsetatud ja uuritud ning praegu on see üks kõige üldlevinumaid ja täpsemaid teste alkoholitarvitamise hindamiseks. Seetõttu kasutavad paljud arstid, õed ja teised spetsialistid AUDITit oma igapäevatöös.

Testi võib inimene täita ka iseseisvalt kodus

Testi võib inimene täita ka iseseisvalt kodus. AUDIT koosneb kümnest küsimusest, millest kolm esimest küsimust moodustavad AUDIT-C. Kui AUDIT-C täitmisel saab meesterahvas punkte 5 või enam ja naisterahvas 4 või enam, tuleks vastata ka järgnevatele küsimustele. Kui punkte on vähem, pole jätkamine vajalik ja oma tulemusest saad lugeda testi lõpust.

TESTI SAAD TEHA SIIN!

LAADI TEST ALLA!

Allikas: Alkoinfo.ee

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga