Avaleht Tervis TERVISELEHT I Testosteroon kui kaalulangetamise operatsiooni võimalik alternatiiv
TERVISELEHT I Testosteroon kui kaalulangetamise operatsiooni võimalik alternatiiv

TERVISELEHT I Testosteroon kui kaalulangetamise operatsiooni võimalik alternatiiv

Rohkem kui 11 aastat hõlmavad andmed viitavad sellele, et testosterooni süstid võivad olla meeste ülekaalulisuse uueks raviviisiks. Tulemused näitavad, et pikaajalise testosteroonravi edukus võib olla võrreldav kaalulangetamise kirurgiaga, kusjuures komplikatsioonide risk on väiksem. Rasvumine ise on aga teadagi seotud mitmete krooniliste terviseseisunditega, sealhulgas südamehaiguste ja II tüüpi diabeediga.

Hiljutised järeldused, et rasvumine võib halvendada ka COVID-19 tulemusi, on julgustanud näiteks Suurbritannia valitsust looma täiesti uusi rahvatervise strateegiaid, et julgustada inimesi kaalust alla võtma.

Rasvumine on aga keeruline probleem, millel on nii meditsiinilised kui ka sotsiaalsed põhjused ning püsiva kaalulanguse saavutamine võib olla paljudele inimestele keeruline. See tähendab, et teadlased otsivad uusi strateegiaid rasvumise raviks – lisaks kalorite vähendamisele.

Hiljuti virtuaalselt toimunud rahvusvahelisel rasvumisteemat käsitleval kongressil esitatud andmed toetavad testosteroonravi kasutamist rasvunud meeste raviks.

Pikaajaline testosteroonravi vähendas kehakaalu keskmiselt 20%

Ravimifirma Bayer ja Araabia Ühendemiraatide Pärsia lahe meditsiiniülikool juhtisid uuringut, kasutades 11 aasta jooksul kogunenud andmeid. Teadlased kogusid Saksamaa uroloogipraksistest alates 2004. aastast andmeid 471 mehe kohta, kellel oli funktsionaalne hüpogonadism või madal testosterooni tootmise võime ja rasvumine.

Ligikaudu 58% meestest sai uuringu kestel iga 3 kuu järel testosterooni süsti, samas kui ülejäänud otsustasid ravi mitte saada ja tegutsesid seetõttu võrdlusrühmana. Osalejate keskmine vanus oli 61 aastat. Meditsiinitöötajad manustasid ja dokumenteerisid kõik süstid arsti kabinetis, mis kinnitab, et kõik osalejad said ravi järjepidevalt. Ükski osaleja ei langenud uuringust välja, mis on väga hea näitaja.

Kehakaalu vähendamine 20%

Testosterooni saanud mehed kaotasid uurimisperioodi jooksul keskmiselt 23 kilogrammi, mis vastab 20% kehakaalule. Samas kui need, kes ravi ei saanud, kasvatasid kaalu keskmiselt 6 kg.

Kehamassiindeks (KMI) vähenes testosteroonravi saanud isikutel keskmiselt 7,6 punkti võrra võrreldes kontrollrühma indeksi tõusuga 2 punkti võrra.

Vööümbermõõt, mis on südame ja veresoonkonna haiguste riskitegur, vähenes ravirühmas keskmiselt 13 cm võrra, võrreldes kontrollrühma 7 cm tõusuga.

Testosterooniga ravitud meestel oli uurimisperioodi lõpuks ka vähem sisemist (vistseraalset) rasva. Infarkti said 28% kontrollgrupi meestest ja 27,2% oli insult. Testosteroonravi saanud meestel suuri kardiovaskulaarseid probleeme ei esinenud. 20% kontrollgrupist tekkis uurimisperioodil II tüüpi diabeet, ravirühmas ei tekkinud kellelgi seda seisundit.

Alternatiiv kirurgiale?

Teadlased esitasid ka andmeid bariaatrilise kirurgia jaoks kõlblike meeste kohta. See on rasvumise kirurgiline ravimeetod. Bariaatriline kirurgia on USAs tõusuteel ja ainuüksi 2018. aastal käis kaalulangetamise operatsioonil üle 250 000 inimese.

Kuigi bariaatriline kirurgia on tõestatud vahend kaalulanguse saavutamiseks, on operatsiooniga seotud tõsised riskid.

Uuringu selles osas osales 76 meest, kellel oli 3. klassi rasvumine (KMI 40 või üle selle), mistõttu oleks nad bariaatrilise kirurgia kandidaadid. Neist 59 sai testosteroonravi ja kaotas keskmiselt 30 kg!

Ka meeste KMI vähenes keskmiselt 10 punkti võrra. Tulemused näitavad, et testosteroonravi võib olla sama tõhus kui kaalulangetamise operatsioon, kuid ilma tõsiste komplikatsioonide ohuta. See uuring põhineb aga ainult meeste andmetel ja kõigil osalejatel oli kliiniliselt madal testosterooni tase.

Allikas: Terviseleht

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga