Avaleht Tervis Tõnu Trubetsky: Tervises valitsegu reeglipärasus
Tõnu Trubetsky: Tervises valitsegu reeglipärasus

Tõnu Trubetsky: Tervises valitsegu reeglipärasus

Eesti punkliikumise loojat kaheksakümnendatel aastatel ja tänast muusikut, kirjanikku ja filmilavastajat Tõnu Trubetskyt on nimetatud ka anarhistiks.

Olgu vaadetega ühiskonnaelule kuidas tahes, kuid Trubetsky suhtumises tervisesse valitseb piisavalt kindel reeglipärasus, mis juba viiekümneda eluaasta piiri ületanud mehele elu- ja loomejõudu annab. Trubetsky loodud ansambli Vennaskond laulud olevat aga mõnele koguni elu mõtte tagasi toonud.

Vestluste üks sagedasemaid küsimusi on: “Kuidas on teie tervis?”. Kord huvitutakse sellest siirast huvist, kord viisakusest, kord lihtsalt jutu alustamiseks. Missugune oleks tõeliselt tõnutrubetskylik vastus sellele küsimusele?

Mis seal ikka pikalt rääkida – tervisel pole viga.

Kõige enam kartsid lapsed süsti ja hambaravi protseduure. Kuidas on teil olnud lood nende hirmudega?

Eks süstimist olen mõneti ikka kartnud, kuid mingiks paaniliseks hirmuks ma seda ei nimetaks. Noorena elasin üle ka ühe meeldejäävalt valuliku hamba väljatõmbamise. Mul on aga hambaid eemaldatud ka Soomes, kus seda tehti sedavõrd professionaalselt ja patsiendisõbralikult, et ei saanud arugi, et midagi toimunud oleks.

1984. aastal loodud ansambli Vennaskond esimesest koosseisust kuulute praegu sellesse muusikakollektiivi üsnes teie. Kuivõrd on selle mõneti imetlusväärsegi vastupidamise põhjuseks tugev tervis nii vaimses kui ka füüsilises mõttes?

Pikaajalist bändi kuulumist on hea tervis soodustanud küll. Meeldiva toonuse organismile annavad mitmesugused sporditreeningud, näiteks jooksmine. Hoidun ka liigsest alkoholitarbimisest. Söömisel eelistan kala lihale.

Siis mõnda head “pohmellirohu” retsepti teilt ei saa?

Olen kassiahastust tõesti piisavalt harva tundnud. Üksikutel juhtudel on abi olnud keefirist ja tomatimahlast. Jookidest eelistan üldse kõige rohkem puuviljamahlu. Hommikueine juurde rüüpan ka kohvi ja õhtusöögi kõrvale teed.

Milline periood, tervist silmas pidades, on teie elus kõige kriitilisem olnud ja kuidas olete selle etapi üle elanud?

Midagi eriliselt tervist koormavat ja ohustavat pole olnud. Suitsetamise jätsin maha kaksteist aastat tagasi ja põhjuseks oli ennekõike soov pääseda suitsumeheköhast.

Kuidas suitsetamisest täpsemalt loobusite?

Jätsin lihtsalt päevapealt maha. Kui oleksin selle sammu tänapäeval ette võtnud, kasutanuks ehk e-sigarette.

Kuidas suhtute muusikateraapiasse ja milliste haiguste vastu võiksid hästi mõjuda just “Vennaskonna” laulud?

Seda oleks ennekõike mõttekas küsida muusika kuulajatelt. Minuni on jõudnud aga arvamused, et meie laulud mõjuvad hästi stressi vastu, sisendavad optimismi ja olevat ära hoidnud ka mõne enesetapu.

Teadaolevalt olete pärit Trubets-koide vürstisuguvõsast. Kas teate, milline on olnud teie esivanemate tervis ja kui pikk eluiga?

Ega ma oma esivanemate tervisest väga palju ei tea, kuid mu vanaisa, kellega mul ka ühel ajal elada õnnestus, oli küll tugeva tervisega ja pikaealine. Teisest Maailmasõjast võttis ta osa Poola partisaniarmees Armia Krajowa.

Esinemistel kannate tavaliselt nahkset pintsakut. Kuidas mõjub see rõivastus tervisele?

Nahkseid rõivaid eelistan ka igapäevaselt, mitte ainult esinemiste ajal. Ebatervislikult ja ebamugavalt pole ma nendes ennast tundnud.

Ajakirjast Golf võis lugeda, et proovisite hiljuti koos ansambli Vennaskond liikmetega esmakordselt oma võimeid golfiväljakul. Missugune on selle sportmängu mõju tervisele?

Golf on mõneti omalaadne sport, kus end iseäranis palju liigutada ei tule, kuid paraja füüsilise koormuse ja toonuse saab küll.

Usutles Jaan-Ivo Lukas 

Allikas: Terviseleht

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga