Avaleht Tervis Ülemaailmsel toidupäeval pööratakse rõhku laste tervislikele toitumisharjumustele
Ülemaailmsel toidupäeval pööratakse rõhku laste tervislikele toitumisharjumustele

Ülemaailmsel toidupäeval pööratakse rõhku laste tervislikele toitumisharjumustele

Täna tähistatakse ülemaailmset toidupäeva, mille puhul soovib Nestlé veel kord lapsevanematele meelde tuletada, kui oluline on pöörata tähelepanu laste tervislikele toitumisharjumustele.

Kannustamaks lapsi sööma rohkem köögi- ja puuvilju ning tagamaks, et nende toidud oleksid võimalikult toitvad ja sisaldaksid suuremas koguses erinevaid valguallikaid, loodi programm Nestlé for Healthier Kids ehk algatus, mille eesmärk on tegeleda otseselt alatoitumuse probleemiga.

Nestlé for Healthier Kids programmiga soovitakse aidata vanemaid üle kogu maailma, et nende lapsed kasvaksid tervemana suureks. Eesmärk on aidata toodete innovatsiooni ja praktiliste nõuannete toel 2030. aastaks 50 miljonit last.

Nestlé initsiatiiv on algatatud ajal, mil alatoitumus on muutumas globaalseks probleemiks. Mitmetes arenevates riikides on alatoitumus, sealhulgas mikrotoitainete defitsiit, juhtivateks riskifaktoriteks haiguste ja imikute suremuse puhul. Ülekaalulisus on samuti muutumas üha tõsisemaks probleemiks. Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on sellest probleemist mõjutatud juba üle 340 miljoni lapse ja nooruki üle kogu maailma – murettekitav statistika, arvestades, et ülekaalulisus tõstab oluliselt diabeedi, südame- ja veresoonkonna haiguste ning kõrge vererõhu riski.

Parim koostööpartner on teadus

Alatoitumise vastu võitlemine on keeruline ettevõtmine, mis nõuab terviklikku lähenemist ja hõlmab rohkem teemasid kui vaid toitumine. Vaatamata sellele, et söömisharjumused on olulised, mängivad rolli ka teised tegurid: liikumis- ja käitumisharjumused, aga ka geneetika ja sotsiaalmajanduslikud tegurid.

Toitumisharjumuste parandamiseks kasutab Nestlé enda valdkondlikku teaduspõhist ekspertiisi, viies läbi tooteuuendusi ja jagades praktilisi toitumisalaseid näpunäiteid. Samuti tehakse ulatuslikke investeeringuid teadusuuringutesse, et saada ainulaadseid teadmisi laste toitumis- ja eluviisiharjumustest maailma erinevates osades – seda protsessi nimetatakse “toitumisalaseks haljastuseks”. Uurimistulemustest ilmnes mitmesuguseid toitumisvaegusi ning selgub, et need võivad geograafiliselt erineda – sõltuvalt erinevatest toitumisharjumustest regiooniti.

Toitumismustrid varieeruvad piirkonniti

Näiteks selgus, et 16% USA lastest jätavad lõunasöögi vahele, jäädes ilma vajalikest vitamiinidest ja mineraalidest, mis on üliolulised füüsiliseks ja kognitiivseks arenguks; Hiinas tarbivad lapsed ainult 16% soovitatud piimatoodete kogusest; Venemaal ei söö 30% lastest igapäevaselt köögivilju.

Toitumisvaegused võivad olla riigipõhised, kuid võivad ületada ka riigipiire. Näiteks tarbib valdav enamus Brasiilia, Filipiinide, Vene ja Hiina lapsi liiga vähe kaltsiumi. 70–80% USA ja Mehhiko lastest liialdab küllastunud rasvadega, Austraalia ja Hiina laste puhul jääb see näitaja vahemikku 20–40%. Ja loetelu jätkub.

Laste toitumisharjumuste tühimike täitmine

Selle taustal lisavad Gerber (USA) ja NaturNes (Euroopa) oma imikutoidu tootevalikusse väärtuslikke orgaanilisi koostisosi nagu köögiviljad ja kiudainerikkad terad. See ajendas Milot ja Nesquiki tooma turule vähem suhkrut sisaldavaid retsepte ning viis Maggi lansseerima uue kiirnuudlite sarja, mis on küpsetatud, mitte praetud, et vähendada rasvasisaldust.

Need lansseerimised on vaid mõned näited, mis on osa laiemast kogu grupi valdkonna ümbersõnastamisest. Tegemist on töös oleva protsessiga, kuna jätkatakse suhkrute, soola ja rasvasisalduse eemaldamisega toodetest ja samal ajal tõstetakse retseptides köögivilja- ja kiudainesisaldust.

2019. aasta lõpuks jõuti 2,76 miljardit köögivilja ja 403 miljonit kiudainerikka tera, kaunvilja, pähkli ja seemne portsjoni lisamiseni. Seda võrdluses 2016. aasta algtasemega. Kokku tarniti 185,4 miljardit portsjonit rikastatud toitu ja jooki, mis sisaldasid vähemalt ühte järgmisest neljast suurest mikroelemendist: raud, jood, A-vitamiin ja tsink. Seda kokku 64 riigis, kus mikroelementide alatarbimine on 2019. aastal olnud eriti haavatav.

Eelmisel aastal tegeleti mahepõllumajanduslike ja looduslike toodete osakaalu portfelli suurendamisega, sest üha suurem hulk teadusuuringuid osutab jätkuvalt taimse dieedi tervislikkusele.

Aastal 2020 jätkatakse jõudsalt sama tugeva kontseptsiooniga ja tuuakse turule uusi looduslikke, orgaanilisi ja tervislikumaid tooteid – kooskõlas eesmärgiga avada toidu jõud kõigi elukvaliteedi parandamiseks. Seda nii tänaste kui ka tulevaste põlvkondade vaates.

Lisateave algatuse Nestlé for Healthier Kids kohta leiab siit.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga