Avaleht Koos koroonast üle ÜTLEME KOOS AITÄH I Tänane rahvusvaheline õdede päev toob fookusesse õdede rolli ühiskonnas
ÜTLEME KOOS AITÄH I Tänane rahvusvaheline õdede päev toob fookusesse õdede rolli ühiskonnas

ÜTLEME KOOS AITÄH I Tänane rahvusvaheline õdede päev toob fookusesse õdede rolli ühiskonnas

Täna on rahvusvaheline õdede päev. Õdede töö vajalikkus ja väärtuslikkus on covid-19 haiguse põhjustatud kriisis rohkem tähelepanu saanud, kuid selgemalt on välja joonistunud ka peamine murekoht õendusvaldkonnas – suur õdede puudus.

„Eesti õed tegid eelmisel aastal üle 2,6 miljoni iseseisva vastuvõtu. See number näitab selgelt, et patsiendid usaldavad meie tublisid ja teotahtelisi õdesid,“ ütles tänutundega Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus.

Viimase kümne aasta jooksul on õdedele õigusi juurde antud ja sellest tulenevalt on kasvanud  töökoormus ja vastutus. Kannuse sõnul ei ole aga kasvanud töökoormusega kooskõlas tõusnud töötasu. Enne viiruspuhangut oli Eestis täitmata umbes 500 õe ametikohta. Selleks, et Eestis oleks 10 000 elaniku kohta sama palju õdesid kui Euroopas keskmiselt, oleks juurde vaja 4000 õde.

„Loodame väga, et eesootav majanduslangus ei mõjuta tugevalt tervishoiusektorit. Vahepeal seiskunud plaanilise töö tõttu on ravijärjekorras ootavate inimeste arv kasvanud ja seega on oodata koormuse suurenemist ka pärast eriolukorra lõppu,“ ütles Kannus.

„Õdede päev on aga eelkõige pidupäev, et tunnustada õdede panust ühiskonnas. Meil on väga hea meel, et mitmed kultuuritegelased on võtnud aega, et õdesid tänada ja tunnustada. Õdede poolt tänan kõiki heade sõnade eest. Õed on tänulikud kõigi, aga eriti oma lähedaste toetuse eest, sest vaid nii saavad õed teisi aidata,“ oli Kannus lootusrikas.

Õdede päeva tähistatakse igal aastal 12. mail. See on modernse õenduse rajaja Florence Nightingale’i sünnipäev. Tänavu on Florence Nightingale’i 200. sünniaastapäev. 2020. aasta on ühtlasi õdede ja ämmaemandate aasta, mille kuulutas välja Maailma Tervishoiuorganisatsioon, et juhtida tähelepanu õdede puudusele maailmas.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga