Avaleht Tervis Uus ravivõimalus aitab spastilise pareesiga lapsed liikuma
Uus ravivõimalus aitab spastilise pareesiga lapsed liikuma

Uus ravivõimalus aitab spastilise pareesiga lapsed liikuma

Regionaalhaiglas teostati Eesti esimesed kaks selektiivse dorsaalse risotoomia operatsiooni. Eestis täiesti uus ravimeetod aitab näiteks varases vastsündinu- või imikueas tekkinud ajukahjustusega lastel püsivalt vähendada jalalihaste spastilist pareesi, ortopeediliste tüsistuste tekkimise tõenäosust ning parandada oluliselt laste liikumise võimekust.

„Esimesed operatsioonid läksid edukalt, jalgade spastilise pareesi ja sellest tingitud liikumisprobleemide all kannatanud 7- ja 8- aastased väikesed patsiendid jätkavad nüüd oma ravi Tallinna Lastehaiglas ja Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsiooni Keskuses,“ ütles protseduuri teostanud Regionaalhaigla neurokirurg dr Andres Asser. „Oleme tänulikud ja uhked, et pikalt planeeritud operatsioonid said võimalikuks,“ lisas lastearst dr Teele Meren, kes on ühtlasi ka meeskondliku töö Eesti poolne koordinaator.

Dr Asser rõhutas, et tegemist on mitme haigla koostööprojektiga, milles osalevad Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tallinna Lastehaigla ja Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsiooni Keskus. Lisaks on Regionaalhaigla neurokirurgidel olnud hea koostöö väliskonsultantidega Saksamaa tipphaiglatest. Esimesi operatsioone olid abistamas neurokirurg dr Sevgi Sarikaya-Seiwert Bonni Ülikooli haiglast ja neurofüsioloog dr Simone Wolter Berliini Charite kliinikust. „Juba aastaid on Eesti patsientide ravi nõustamisel aidanud lasteneuroloog dr Theodor Michael ja prof Hannes Haberl. Ilma nende abita ei oleks olnud mainitud operatsioonide teostamine Eestis võimalik. Laste taastumisel on oluline osa neuroloogide, taastusraviarstide, ortopeedide ning veel mitmete erialade esindajate järjepideval koostööl,“ rääkis dr Asser.

  • Regionaalhaigla plaanib operatsioone hakata teostama regulaarselt, esialgu koos Saksamaa konsultantidega, hiljem juba iseseisvalt. Eestis on vajadust 10-15 operatsiooni järgi aastas, lisaks kavatsetakse aidata ka Läti patsiente.