1. Avaleht
  2. Koos koroonast üle
  3. VAATA SAADET I SPUNK: virtuaalmürgitus ja suhtluse üleküllus panevad inimeste heaolu proovile
VAATA SAADET I SPUNK: virtuaalmürgitus ja suhtluse üleküllus panevad inimeste heaolu proovile

VAATA SAADET I SPUNK: virtuaalmürgitus ja suhtluse üleküllus panevad inimeste heaolu proovile

Lisaks majanduslikule heaolule on eriolukord proovile pannud ka inimeste vaimse tervise. Vajadus inimliku kontakti ja suhtlemise järele on psühholoogide ja tööõnne ekspertide sõnul loomulik psühholoogiline vajadus.

Virtuaalmürgituse ja suhtlemiskülluse kõrval on ruumi ka paremaks kontaktiks iseendaga ja uueks loomingulisuseks, rääkisid eksperdid tänases live-kohtumiste sarjas SPUNK.

Psühholoogi ja muutuste nõustaja Eva-Maria Kangro sõnul on inimlik üksteisega kontaktis olemine üks psühholoogilisi vajadusi. Samas on ühised rasked omal moel inimesi viimastel nädalatel lähendanud ja kasvatanud empaatiavõimet. “Kuna suur osa suhtlusest on kolinud e-formaatidesse, on see ajule tohutu koormus ja nii väsimegi e-suhtlusest kiiremini. Põhiline kohanemisülesanne on müraga hakkamasaamine ning iseendale oma ruumi ja aja leidmine,” rääkis Kangro. “Oluline on iseendale ka teadvustada, mis on tegelikult hästi ja teha seda järjepidevalt. Nii kinnistame iseenda peas positiivseid seoseid,” täiendas ta.

Suhtlemisküllusest tulenevat koormust ajule kinnitas ka Daniel Soomer, Pipedrive’i coach ja Peaasi.ee psühholoog ja perenõustaja. “Meie aju on harjunud lugema ka mitteverbaalset osa, aga video teel on see palju puudulikum. Kuklas peab tõlgendama, mida kaasvestleja vaikiv pilk tähendab, kui ühes ja samas füüsilises ruumis koos viibides oleks sellest palju lihtsam aru saada,” rääkis ta. “Kusjuures, sotsiaalne distantseerumine ei tähenda suhtlemise lõpetamist. Tasub meeles hoida ja teadlikult otsida võimalusi suhtlemiseks lähedastega.”

Töötajates ja meeskondades mõjutab heaolu teadmatus kui ka suhtlemise kvaliteet. „Praegune eriolukord on meid sügavalt mõjutanud, kuna täidame ühekorraga väga mitmeid rolle samaaegselt. See paneb meie piirid proovile, aga samas annab ka võimaluse enda jaoks aega võtta ja läbi mõelda, mis on tegelikult tähtis, mis sisimas korda läheb, kuidas enda jaoks olulisi otsuseid teha ja üksteisest hoolida,“ rääkis Eva K. Ponomarjov, Telia tööandja brändijuht.

Nii Eestis kui ka mujal maailmas erakordselt populaarse meditatsiooni- ja lõõgastusrakenduse Sunctuition kaasasutaja Allan Eesmaa hinnangul on meeskonda investeerimine üks parimaid ärilisi otsuseid, mida ettevõte teha saab. “Töötajate õnne nimel on paljud ettevõtted hakanud üha rohkem investeerima vaimsuse programmidesse ettevõtte sees ja see on paljudel juhtudel toonud väga efektiivseid tulemusi. See on hea nii töötajatele kui ka ettevõtetele ja ma loodan, et see on üks asjadest, mis jääb meiega alles ka siis, kui praegune kriis on loodetavasti lõplikult läbi,” rääkis ta.

Aruteluringis HeaoluSPUNK osalesid Daniel Soomer (Pipedrive’i coach ja Peaasi.ee psühholoog ja perenõustaja), Eva-Maria Kangro (psühholoog ja muutuste nõustaja), Eva K. Ponomarjov (Telia tööandja brändijuht) ja Allan Eesmaa (meditatsiooni- ja lõõgastusrakenduse Synctuition kaasasutaja). Arutelu modereeris Lehari Kaustel.

Head Uudised GoodNews