Avaleht Tervis Vabaduse väljakul saab südame tervise proovile panna
Vabaduse väljakul saab südame tervise proovile panna

Vabaduse väljakul saab südame tervise proovile panna

Täna kella kahest kuueni saab Vabaduse väljakule püstitatud südametelgis testida tervisenäitajaid, õppida elustamist ning panna end proovile südamelabürindis. Eestis kulub südamehaiguste raviks aastas ligi 100 miljonit eurot, haiguste ennetamine aitaks pikendada inimeste eluiga ja säästa ühist rahakotti.

Südametelgis õpetavad Tallinna Kiirabi meedikud elustamist, PERHi Diagnostikakliinik ja Eesti Tervishoiu Muuseum mõõdavad erinevaid tervisenäitajaid, AHHAA keskus toob välja südame tööga seotud eksponaadid. Huvilised saavad läbida südamelabürindi, mis annab teada, kas eluviis on piisavalt südamesõbralik, vajab parandamist või sootuks kannapööret. Esimest sadat labürindi läbijat premeeritakse tervishoiumuuseumi priipääsmega. Üritus on osalejatele tasuta.

“Eestlastele on loomuomane muretseda ja guugeldada,” ütles Haigekassa juht Rain Laane. “Nende kahe abil pannakse endile kodudes kümneid diagnoose, selle asemel, et keskenduda haiguste ennetamisele ja tervena elamisele. Laialt levinud arvamuse kohaselt on tervis arsti või saatuse kätes, aga ennekõike sõltuvad tervena elatud aastad ikka igaühe enda valikutest. Paraku tikub olema nii, et inimesed, kes usuvad, et on immuunsed alkoholile, tubakale, vähesele liikumisele ja ühekülgsele toidulauale, jäävad elu lõpus koormaks nii iseendale, lähedastele kui riigi rahakotile. See kõlab karmilt, aga parem oleks kui äratuskell hakkaks peas helistama kohe, mitte siis, kui üks tervisehäda teist taga ajama hakkab.”

Südamepäeva aktsiooni eesmärgiks on pöörata tähelepanu südamehaiguste ennetusele. Mullu suri Eestis südame- ja veresoonkonna haigustesse 8005 inimest, mida on üle kahe korra rohkem kui pahaloomuliste kasvajate ja üle saja korra rohkem kui liiklusõnnetuste tõttu lahkunuid.