Avaleht Tervis VÄHEM ALKOHOLI – ROHKEM ELU! Nõuandeid, kuidas vähem alkoholi juua?
VÄHEM ALKOHOLI – ROHKEM ELU! Nõuandeid, kuidas vähem alkoholi juua?

VÄHEM ALKOHOLI – ROHKEM ELU! Nõuandeid, kuidas vähem alkoholi juua?

vähem alkoholiTervise seisukohast pole erilist vahet, milliseid alkohoolseid jooke pruukida – küsimus on hoopis ärajoodava absoluutse alkoholi hulgas. Tervist kahjustav joomine algab aga sageli palju väiksematest alkoholikogustest kui arvatakse, kirjutab Alkoinfo.ee.

Kuidas vähem alkoholi juua? Siit artiklist leiad häid soovitusi kuidas muuta harjumusi. Harjumus alkoholi tarvitada kujuneb aja jooksul. Kus ja miks sina sagedamini alkoholi tarvitad? Kas kodus või sõpradega väljas käies? Meeleolu tõstmiseks või stressi leevendamiseks?

Kui sul on kombeks teatud olukordades alkoholi tarvitada, võib välja kujuneda rutiin, mis hakkab sinu heaolu ja tervist mõjutama. Alkohol on uimasti ja selles sisalduv etanool on mürgine aine. Reegel on: vähem on parem. Kuid riskid sinu tervisele hakkavad oluliselt suurenema, kui ületad riskipiire. Kõige tõhusamalt saad seda muuta sisemise veendumuse sunnil. Mõtle läbi, milline on sinu jaoks peamine kasu, mis joomismõnu üles kaalub (parem enesetunne ja tervis, kaalulangetamine, rohkem tähelepanu lähedastele vms). Keskendu sellele ning suudadki enesele kindlaks jääda. Kasuta alkopäevikut, et teada saada, kui palju sa tegelikult jood. Tulemus võib sind üllatada. Alguseks on hea nipp sõlmida iseendaga kihlvedu ja võtta näiteks kuu aega alkoholist vabaks. Alkopaastu tagajärjeks olev kaalulangus, parem füüsiline ja vaimne vorm annavad kindlasti lisamotivatsiooni joomisharjumuste muutmiseks.

Kuidas juua vähem kodus

 • Kasuta veini joomiseks väiksemaid klaase, siis on lihtsam koguseid kontrolli all hoida (parem 125 ml kui 250 ml).
 • Avatud veinipudelit ei pea kohe tühjaks jooma. Võid vabalt korgi peale panna ja vein säilib kvaliteetsena mitmeid päevi. Veini ülejääke saab ka külmutada ja kasutada toidu valmistamiseks (nt marinaadiks lihale).
 • Kui tarvitad sagedamini kanget alkoholi, siis kasuta mõõduklaasi. Nii on lihtsam ühikute üle arvet pidada.
 • Kujunda endale harjumus juua ainult õhtusöögi ajal, selle asemel, et veeta terve õhtu klaas käes.
 • Otsi joomise asemel muid tegevusi. Näiteks asenda õhtune veiniklaas jalutuskäiguga.
 • Kui oled harjunud jooma sportmänge vaadates, siis proovi kogust vähendada nii, et varud mängu päevaks koju vähem alkoholi.

Kuidas juua vähem väljas

 • Pane eelnevalt paika piir mitu klaasi õhtu jooksul jood.
 • Aeglusta pidevalt tempot, et plaanitud kogusest jätkuks kogu õhtuks. „Naudi“ pikalt: võta väiksemaid lonkse, ära hoia klaasi kogu aeg käes – pärast lonksu võtmist pane see lauale.
 • Enne joomist söö kõht korralikult täis, see aeglustab alkoholi mõju.
 • Võta alkoholi ostmiseks kaasa kindel summa sularaha, millest rohkem ära kuluta.
 • Ära mine kaasa seltskonna poolt dikteeritud tempoga, sest järgmise ringi algatab alati kiireim jooja.
 • Tarbi tuttavaid jooke. Ettevaatlik tasub olla kokteilidega, sest nende alkoholisisaldus võib olla suurem kui arvata oskad.
 • Pea pausi. Telli suupisteid ja võta vahepeal alkoholivaba jook (nt klaas vett peale kahte õlut).

VAATA ALKOHOLI LIIGTARVITAMISE ENNETAMISE TEAVITUSVIDEOID!

 

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga