Avaleht Koos koroonast üle Vaimse tervise kuu avatakse messiga “Üksildus“
Vaimse tervise kuu avatakse messiga “Üksildus“

Vaimse tervise kuu avatakse messiga “Üksildus“

Vaimse tervise kuu avasündmuseks on 10. oktoobril ülemaailmne vaimse tervise päev, mida Eestis tähistatakse virtuaalse messiga „Üksildus“.

„Lähedased ja tähenduslikud kontaktid mõjuvad inimese närvisüsteemile rahustavalt. Nende ootamatu katkemine või sootuks puudumine on suureks riskiks vaimsele tervisele, mis võib kergesti depressiooniks või ärevuseks areneda,“ ütleb sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask.

„Erilist muret tekitab laste ja noorte vaimne tervis, kelle seas suurenes kriisiperioodil suitsiidikäitumine. Praegu kurdavad pea pooled noored masendunud meeleolu ja umbes iga kümnes noor on depressioonis. Kui laste puhul avaldusid kriisi mõjud vahetumalt, siis täiskasvanud inimeste reaktsioonid kriisile võivad ilmneda väikese viivitusega,“ selgitab Sisask, kelle sõnul tuleb just seetõttu ennetuse ja teavitustööga pidevalt tegeleda.

Ka sõltumata kriisist on üksildusest saamas meie järjest individualiseeruva ühiskonna varjupool, millega toimetulekuks on vaja juba varakult oskusi omandama hakata.

„Pidev kiire tempo ja võimetus leida aega pere, sõprade ja teiste lähedaste jaoks tõukab inimesi järjest suuremasse üksildusse. Ometi on head suhted meile oluliste inimestega meie vaimse tervise üheks alustalaks,“ räägib vaimse tervise kuu ja messi eestvedaja VATEK-i (vaimse tervise ja heaolu koalitsioon) juht Ott Oja.

„Samas võib vaikus ja omaetteolemine olla ka täiesti nauditav, kui on olemas kindlustunne, et tähenduslikud ja hoolivad kontaktid on käeulatuses. Üksildus, kust ei ole võimalik isegi soovi korral väljuda, on seevastu üks raskemini talutavamaid tundeid, mida peetakse üheks suurimaks riskiks vaimsele tervisele,“ lisab Oja.

Just seetõttu on seekordne vaimse tervise kuu pühendatud üksildusele, et aidata inimestel luua elus paremaid suhteid, olla toeks üksildasele või enda üksildusega paremini toime tulla. „Ka ootamatult või pikema perioodi jooksul tekkinud üksildust saab leevendada. Oluline on säilitada lootus ja otsida õigeaegselt abi,“ sõnab Oja.

Vaimse tervise päeva mess „Üksildus“ on jälgitav VATEK-i kodulehel ja hiljem järelvaadatav. Messil selgub, kuidas üksildased inimesed ennast tunnevad ja millised on üksilduse põhjused, tagajärjed ja toimetulekuvõimalused. Erinevates ettekannetes ja diskussioonides keskendutakse nii noorte seas levinud üksildusele kui ka elukaare ja identiteedimuutusega seotud üksijäämisele, olgu selleks siis kaaslase lahkumine, töökaotus, pensioniikka jõudmine, hooldekodusse sattumine või suured muutused tervislikus seisundis. Samuti arutletakse, kuidas muuta üksi veedetud aeg võimalikult nauditavaks ja kuidas selleks valmis olla. Kuna üksildust pole alati kerge ära tunda, siis tuleb juttu ka märkidest, mille abil üksildast inimest ära tunda ja kuidas talle abi pakkuda.

Messi juhib armastatud saatejuht Hannes Hermaküla. Kogemusi jagavad spetsialistid ja tuntud inimesed. Virtuaalsel messil on võimalik vaimse tervise abi pakkuvate organisatsioonidega erinevates sessioonides tutvuda.

Lisaks toimuvad oktoobrikuu jooksul kõigis maakondades töötoad, kuhu saab registreerida VATEK-i kodulehe kaudu. Töötubades lähenetakse üksildustundele näiteks läbi muusika- ja kunstiteraapia ning teadvelolekuharjutuste, samuti õpitakse paremini toime tulema suhetes. Töötoad toimuvad reaalsete kohtumistena.

Vaimse tervise kuud ja messi korraldab juba seitsmendat aastat VATEK. Vaimse tervise messi ja töötubade läbiviimist toetab sotsiaalministeerium. Kõik vaimse tervise kuu sündmused on tasuta. Vaimse tervise kuul osalevad organisatsioonid on VATEK-i liikmed, mis tagab nende usaldusväärsuse.