1. Avaleht
  2. Koos koroonast üle
  3. Eesti-Saksa meditsiiniettevõte: kiirtestid võiks lubada Eestis kodukasutusse
Eesti-Saksa meditsiiniettevõte: kiirtestid võiks lubada Eestis kodukasutusse

Eesti-Saksa meditsiiniettevõte: kiirtestid võiks lubada Eestis kodukasutusse

Eesti-Saksa meditsiiniseadmete ettevõte Selfdiagnostics esitas terviseametile taotluse lubada sarnaselt teiste Euroopa riikidega COVID-19 kiirtest lisaks professionaalsele kasutusele ka kodukasutusse.

„Oleme harjunud kätepesu, distantsi ja maskidega. Tõenäoliselt järgmisena harjume end ise enne kodust väljumist testima. Kiirtest on üks keskne meede ühiskonna töös hoidmiseks ja avamiseks – sellise järelduseni on jõudnud Euroopa suurriigid Saksamaa, Suurbritannia ja Prantsusmaa ning Eesti võiks nende positiivset kogemust järgida,“ sõnas Selfdiagnosticsi juhatuse liige Marko Lehes.

„Täna kasutavad Eestis kiirteste paljud edumeelsed, oma töötajatest hoolivad ettevõtted ja asutused. Kuna peamine nakatumine toimub tööl ja kodus, siis kodukasutusse lubamine võimaldaks nakatanu kohest ja kohapealset tuvastamist, misjärel viirus ei saaks levida edasi teistele pereliikmetele ja edasi tööl kolleegidele,“ tähendas Lehes.

„Kiirtest ei konkureeri, vaid täiendab PCR-laboritestimise võimalusi. Kiirtesti kasuks räägib selle maksumus, kättesaadavus ja mugavus. Testimisega saab hakkama igaüks ja see ei ole kuidagi ohtlik – uue põlvkonna kiirtestidel piisab proovi võtmisest vaid paari sentimeetri sügavuselt ninast, mitte kaugelt ninaneelust,“ ütles Lehes.

„Testida saab kõikjal: koolides, kontorites, teeninduses, tootmises, lennujaamades, sadamates, edaspidi ka kontsertidel, üritustel. Kõige muu juures on see tõhus viis, kuidas inimesi senisest rohkem kaasata tervishoidu, tõsta individuaalset vastutust ja tuua märkimisväärset leevendust meie ülekoormatud tervishoiusüsteemi. Väga paljud meist on valmis andma täiendava panuse epideemia pidurdamiseks ja seljatamiseks,“ märkis Lehes.

Kiirtestid annavad vastuse 15 minutiga, on laboritestidest mugavamad, kuna ei eelda proovi võtmist sügavalt ninaneelust ja nende maksumus on vähemalt viis korda odavam, ulatudes keskmiselt 10 euroni. Kuigi uue põlvkonna kiirtestid on enam kui 90% täpsusega, ei konkureeri need PCR-laboritestidega, vaid täiendavad neid. Kui kiirtest on mõeldud eelkõige sõelumiseks ehk kiire ülevaate saamiseks nakatumisest, kolletest ja nakatumise kulust, siis PCR-laboritest on patsiendi diagnoosimiseks ja raviotsuste tegemiseks.

Ülemaailmne arstkond, teadlased ja WHO on seisukohal, et oluline viis COVID-19 ja teiste nakkushaiguste pandeemiate vastu võitlemiseks on täpne ja kiire diagnoosimine, nakkuse lokaliseerimine ja sellest tulenevalt operatiivne tegutsemine. Ekspertide hinnangul ulatub COVID-19 testide vajadus maailmas 50 miljardi testini järgmisel kolmel aastal.

Selfdiagnostics on sertifitseeritud Eesti-Saksa ettevõte, kes tegeleb meditsiiniseadmete arendamise, tootmise ja müügiga. Ettevõtte toodeteportfelli kuuluvad mitmesugused professionaalseks ja koduseks kasutamiseks mõeldud meditsiiniseadmed: diagnostikatestid, inhalaatorid ja vererõhuaparaadid. Selfdiagnostics on oma meeskonnaliikmete kaudu osalenud rohkem kui 20 meditsiiniseadme ja kaheksa ravimi maailmaturule toomisel.

Head Uudised GoodNews