PAREMA TERVISE NIMEL I Kultuuriministeerium asub eest vedama liikumisaktiivsuse edendamise tegevuskava koostamist
31. oktoobril kohtusid ministeeriumide, Tervise Arengu Instituudi, Tervisekassa, Eesti Olümpiakomitee ning Liikuma Kutsuva Kooli esindajad, et arutada võimalusi liikumisharrastuse edendamiseks. Ühiselt lepiti kokku, et lähiajal asutakse koostama liikumisaktiivsuse edendamise tegevuskava järgmiseks neljaks aastaks.
Kultuuriminister Piret Hartman rõhutas, et liikumisaktiivsuse edendamisel on oluline eri valdkondade tugev koostöö ja panus. „Mul on hea meel, et esmakordselt on olulised liikumisharrastuse edendamisega seotud osapooled valmis ühiselt panustama Eesti inimeste liikumisharjumuste parandamisse. Hinnanguliselt 800 miljonit eurot Tervisekassa kuludest on tervislikuma eluviisiga ennetatavad. See on vaid üks näide sellest, et liikumine on üks tõhusamaid ja odavamaid viise tervise parandamiseks. Liikumispööre ja aktiivse eluviisi propageerimine peab saama valdkondade üleseks prioriteediks,“ ütles kultuuriminister.
„Vähene liikumine on tasakaalustamata toitumise kõrval oluline oht tervisele – see lühendab inimese eluiga ning suurendab riski haigestuda erinevatesse haigustesse,“ tõdes töö- ja terviseminister Peep Peterson. „Kuigi tasakaalustamata toitumine on peamine ülekaalu tekke põhjus, aitab ka regulaarne liikumine ülekaalu ennetada ja vähendada. Ärgem unustagem, et kehaline liikumine ja regulaarne liigutamine avaldab soodsat mõju vaimsele tervisele, parandab mõtlemis- ja õppimisvõimet ning edendab üldist heaolu,“ lisas ta.
Haridus- ja teadusministeeriumi asekantsleri Liina Põllu sõnul on ka haridusvaldkonna arengukava üks olulistest eesmärkidest vaimselt ja füüsiliselt turvalise ning liikumist soodustava õppekeskkonna ja -korralduse loomine. „Peame tähtsaks Liikuma Kutsuva Kooli programmi jätkumist ning laienemist igasse Eesti kooli, sest lapse- ja nooreeas kujundatud liikuva eluviisi hoiakud tagavad liikumisaktiivsuse ka täiskasvanueas. Õpilased, kes koolis rohkem liiguvad, suudavad ka tundides paremini keskenduda ning tunnevad õppimisest suuremat rõõmu,” rääkis Põld.
Kohtumisel tutvustasid tegevusi liikumisharjumuste kujundamisel programmide Liikuma Kutsuv Kool ning Sport Koolis, samuti Tallinna Südalinna Kooli esindajad. Ministeeriumide, Tervise Arengu Instituudi ja Tervisekassa esindajad andsid ülevaate enda tegevussuundadest ning võimalikest murekohtadest. Ühiselt nõustuti, et harjumus liikuda ei teki iseenesest, liikumine on eluviis ning algab inimese mõtlemisest.
- Kultuuriministeerium on kuulutanud 2023. aasta liikumisaastaks.
- Teema-aastaga soovitakse muuta liikumine eri sihtrühmade jaoks igapäevaseks ja loomulikuks elu osaks.