Liiga pahad päevad?
Regionaalhaigla hematoloogiakeskuse meedikud juhtisid eelmisel nädalal kampaaniaga tähelepanu naise tervisele ja veritsusprobleemidele ning eelkõige raskele menstruatsiooniaegsele verekaotusele. Kampaania eesmärgiks oli viia inimesteni sõnum, et menstruatsioonidest rääkimine on normaalne osa elust ning raske menstruatsiooniaegne verekaotus vajab arsti konsultatsiooni.
“Väga suures koguses igakuiselt verd kaotada ei ole tavapärane või ohutu, tegu võib olla diagnoosimata veritsushäirega, millega võivad kaasneda rasked tervisemured,” rõhutas hematoloogiakeskuse juhataja dr Mariken Ross.
Dr Rossi sõnul võib diagnoosimata veritsushäire esineda kuni kolmandikul raske menstruaalvere kaotusega naistel, kes seetõttu kannatavad aneemia ning rauavaeguse sümptomite all, kelle elukvaliteet on märkimisväärselt langenud ning võib esineda erinevaid meeleoluhäireid. Veritsushäirega naiste kõige olulisemateks probleemideks on sünnitusjärgne ning operatsiooni- või protseduurijärgne massiivne verejooks, mis võib osutuda eluohtlikuks ning vajada erakorralist vereülekannet.
“Kahjuks on menstruatsioonile ning sellega seonduvale tähelepanu juhtimine meie praeguses ühiskonnas jätkuvalt tabu. Meie hulgas on palju naisi ja mehi, tüdrukuid ja poisse, kelle meelest on päevadest rääkimine piinlik ja häbiväärne. Naisi, kellel on piinlik, kui juhtutakse nägema kotis olevat tampooni- või sidemepakki, või hullem veel, menstruaalanumat. Tüdrukuid, kelle jaoks koolis või trennis käimine on sellel perioodil keeruline, alandav ning häbiväärne, sest nad on raske verejooksu tõttu pidanud lahkuma tunnist või trennist määrdunud riietega. Päevadest ning sellega seonduvast vestlemine on paljude jaoks väga keeruline või lausa võimatu, kuigi see ei peaks sugugi nii olema!” sõnas dr Ross.
Täiendavat ülevaadet kampaania osas saab Facebookist (Veritsushäirete Töögrupp, #liigapahadpäevad) ning kampaania kodulehelt.
- Aastal 2021 korraldas Regionaalhaigla veritsushäirete üksus koos Eesti Hematoloogide Seltsiga avaliku kampaania juhtimaks tähelepanu veritsushäiretele ning nende olemasolule populatsioonis. Veritsushaigused on harvik- või ultraharvikhaigused, mille osas ühiskondlik teadlikkus on madal, haigused on aladiagnoositud ning sõltuvalt oma raskusastmest võivad põhjustada palju väiksemaid ja suuremaid probleeme. Eelmise korra partneriteks kampaania käigus olid reklaamiagentuur Tabasco ning EKA meediagraafika tudengid ning kampaania võitis mitmeid riiklikke ja rahvusvahelisi auhindu. Ka sel aastal jätkatakse traditsiooni ning tehakse koostööd EKA meediagraafika tudengitega.